Vyzerá ako chrípka, no môže aj zabíjať! 8 symptómov meningitídy, ktoré by mali poznať všetci rodičia

romi

Určite ste už o tejto chorobe počuli. Jej prvotné prejavy na začiatku ochorenia nie sú jednoznačné, a preto sa stáva, že si toto ochorenie zameníte za bežné prechladnutie. Ochorenie je však veľmi agresívne a už v priebehu pár dní môže spôsobiť smrť človeka.

Článok pokračuje pod videom ↓
pixabay.com

Meningitída je ochorenie známe aj pod názvom zápal mozgových blán. Meningokok je baktéria, ktorá sa medzi ľuďmi prenáša kvapôčkovou infekciou – kašeľ, nádcha, bozkávanie a iný kontakt úst. Avšak, nie každý, kto je nositeľom tejto baktérie, aj ochorie. Najohrozenejšou skupinou sú práve deti, ktoré do veku 5 rokov ešte nemajú dostatočne vyvinutú imunitu a ich telo sa nedokáže tak brániť. Prinášame vám najčastejšie príznaky aby ste vedeli hneď toto ochorenie rozpoznať.

# Horúčka

Prvým príznakom je horúčka. Horúčka rýchlo stúpa a dieťa má zimnicu. Je veľmi ťažké pri takto chorom dieťati horúčku znížiť. Keďže je horúčka príznakom mnohých ochorení, venujte pozornosť aj ostatným príznakom.

pixabay.com

# Silná bolesť hlavy

Bolesť hlavy je prudká a môže byť rozdelená do viacerých častí hlavy. Môže postihnúť aj krk a šiju. Pri novorodencoch si treba všímať aj fontanelu (lupienok – väzovité spojenie na hlave novorodenca v miestach kde sa stretávajú kosti, ktoré tvoria lebku). Častým príznakom je práve vypuklá fontanela.

pixabay.com

# Dvojité videnie

Ak máte meningitídu, častým príznakom je aj dvojité videnie. Postihnutá osoba nedokáže dobre zaostriť.

pixabay.com

# Bolesť žalúdka, nevoľnosť

Dieťa stratí chuť do jedla a bolí ho žalúdok. Cíti nevoľnosť a môže aj zvracať.

pixabay.com

# Svetloplachosť

Dieťa je citlivé na ostré denné svetlo, slzia mu oči a viac ho začína bolieť hlava.

pixabay.com

# Svalové kontrakcie

Najčastejšie dieťa leží v polohe na boku, hlavou hádže dozadu a má pokrčené nohy. Pri pokuse narovnať ho, má stuhnuté svaly a vráti sa do pôvodnej polohy.

# Neschopnosť vystrieť nohy

Ak sa vám podarí vystrieť dieťaťu hlavu, okamžite sa mu skrčia nohy a nemôžete ho udržať v rovnej pozícií. Aj keď dieťaťu zdvihnete nohu hore do 90° uhla, nevystrie ju.

pixabay.com

# Kožná vyrážka

Pri meningitíde je častým príznakom aj kožná vyrážka. Prinášame vám jednoduchý test, ktorý odhalí, či sa jedná o toto ochorenie. Zoberte číry sklenený pohár a jemne ho pritlačte na vyrážku až pokiaľ pokožka nezbledne. V prípade, že vyrážka bledne spolu s kožou, nie je to meningitída. Ak však vyráža nemení odtieň, jedná sa o toto ochorenie.

pixabay.com

Čo robiť?

Ak spozorujete tieto symptómy okamžite zavolajte lekársku pomoc. Choré dieťa ukľudnite a nechajte ho odpočívať. Potrebuje mať ticho a tlmené svetlo v miestnosti až pokiaľ nepríde lekár. Určite túto chorobu nepodceňujte a neodmietajte hospitalizáciu dieťaťa. Len v nemocnici a pod stálym dohľadom lekára máte istotu, že sa vaše dieťa rýchlo vylieči.

Prevenciou pred meningitídou je aj očkovanie, ktoré však u nás nie je povinné a pacient si ho hradí sám.

Pozri aj: Obrovské tajomstvo českého slávika Karla Gotta odhalené! Žije naozaj už viac ako 30 rokov dvojitý život s inou ženou?

zdroj: babskeveci.sk (Romi K) brightside.me

Najnovšie články