Je maslo naozaj škodlivé? Toto je 10 potravín, o ktorých si vďaka odborníkom myslíme, že nám škodia, no nie je to vôbec tak

Michaela

Určite ste už aj vy boli mnohokrát zmätení z tých každú chvíľu sa meniacich informácií, ktoré sa na nás hrnú zo všetkých strán. Raz je potravina zdraviu prospešná, o chvíľu zase škodí. Kto sa v tom má vyznať? Samozrejme, máme tu staré zlaté pravidlo, že všetkého veľa škodí, ale nie všetko, čo považujeme za zlé, alebo teda zdraviu škodlivé, naozaj aj je. Vyvážená strava je základ!

Článok pokračuje pod videom ↓

Pozrime sa teda na zoznam niekoľkých potravín, na ktoré sa možno aj vy nie úplne právom pozeráte krivým očkom. Ktoré to sú?

Slnečnicové semienka

pixabay.com

Slnečnicové semiačka obsahujú proteíny, užitočné nenasýtené tuky, vlákninu, vitamín E, meď, železo a množstvo ďalších užitočných prvkov. Nenasýtené tuky pomáhajú posilňovať kardiovaskulárny systém, znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Obsiahnutý vitamín E chráni pred rakovinou a pomáha udržiavať zdravý vzhľad vašej pokožky.

Slanina

pixabay.com

Slanina, ktorú sa mnohí z nás snažia tvrdohlavo vyšachovať z nášho jedálnička, obsahuje selén, ktorý chráni bunky pred poškodením, rovnako ako vitamín B a fosfor, ktoré sú nevyhnutné pre normálne fungovanie nervového systému. Je to neoceniteľný zdroj bielkovín, ktorým vďačíme za tvorbu buniek kože, vlasov a svalov. Slanina je tiež užitočná pre tehotné ženy – pomáha rozvíjať mozog nenarodeného dieťaťa.

Zemiaky

pixabay.com

Máte pocit, že vám zle trávi zemiaky? Zemiaky obsahujú mnoho vápniku a sodíku, vitamíny C a D, ako aj vlákninu. Vláknina pomáha v  chudnutí tým, že produkuje živiny, a tie následne zabezpečujú normálne fungovanie tráviaceho systému a navyše máme pocit sýtosti dlhšie než pri iných jedlách. „Krumple“ znižujú hladinu cholesterolu v krvi a vitamín C nám navyše pomáha s imunitou.

Kakao

pixabay.com

Kakao je plné vápniku a draslíku, ktoré pomáhajú posilňovať kosti, zabezpečujú normálnu činnosť kardiovaskulárneho systému, podporujú nervový systém a stimulujú svalovú kontrakciu. Obsiahnutá meď podporuje metabolizmus, nabíja nás energiou, zabezpečuje mladistvý vzhľad pokožky. Je nevyhnutná pre normálnu činnosť nervového systému. Navyše vám posilní kosti a dobije energiou!

Pistácie

pixabay.com

Pistácie nám verne pomáhajú udržiavať zdravie srdca s vitamínom E a L-arginínom. Tieto látky sú užitočné pre udržanie zdravých ciev a normálnej hustoty krvi. Veľké množstvo antioxidantov obsiahnutých v pistáciách nám zabezpečujú mladistvý vzhľad pokožky. Luteín a zeaxantín znižujú riziko straty zraku a pomáhajú nám s priechodnosťou ciev. Tak čo, dáte si za hrsť pistácií?

Kečup

pixabay.com

V obľúbenej pochutine, kečupe, sa nachádza vysoký obsah lykopénu, ktorý je užitočný ako prevencia pri rakovinových bunkách. Zabraňuje ukladaniu tuku v cievach, znižuje riziko ochorenia srdca. Vitamín A pomáha zlepšovať zrak a zároveň pôsobí blahodárne na naše oči – chráni nás pred slepotou.

Maslo

pixabay.com

Je pravda, že nie je maslo ako maslo, na to si treba dávať pozor a sledovať, čo kupujeme. Maslo je však skvelým zdrojom esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú pre fungovanie nášho organizmu naozaj potrebné. Okrem toho nedávne štúdie ukázali, že maslo nemá nič spoločné s rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení a nepredstavuje hrozbu pre zdravie.

Javorový sirup

pixabay.com

Vďaka antioxidantom, ktoré sú v ňom obsiahnuté, nám javorový sirup pomáha s imunitným systémom a chráni telo pred škodlivými látkami. Je vynikajúci ako prevencia anémie. Mangán podporuje normálne fungovanie mozgu.

Arašidové maslo

pixabay.com

Mmm… Kto by si nerád občas vychutnal arašidové maslo? Vitamín B6 a vitamín B12, ktoré sú bohato obsiahnuté v arašidoch, sú potrebné pre správne okysličovanie celého nášho tela. Vitamín B6 pomáha dodávať živiny do svalov. Niacín, obsiahnutý v arašidovom masle, pomáha podľa najnovších výskumov znižovať riziko Alzheimerovej choroby o 70%.

Biela čokoláda

pixabay.com

Biela čokoláda obsahuje kyselinu linolovú, ktorá udržuje naše cievy v zdravej kondícii a zabraňuje riziku vzniku hypertenzie. Biela čokoláda nás tiež môže zachrániť pred dnou.
Nachádzajú sa v nej aj flavanoidy, ktoré sú pre mozog naozaj veľmi užitočné. Pomáhajú nám s pamäťou – krátkodobou i dlhodobou.

Pozri aj: Problémy v kráľovskej rodine! Rodičia spolužiakov princa Georgea sú proti chlapcovi, ktorý chodí do školy s ich deťmi. Tu je dôvod prečo

zdroj: babskeveci.sk (Michaela)