Menopauzu majú aj muži, jej priebeh je horší, ako u žien. Toto sú znaky, že ňou trpí aj váš partner

Dana Kleinová

Foto: Pexels

Menopauza nie je len ženská záležitosť. Experti najnovšie odhalili, ako pokles testosterónu ovplyvňuje mužov. A je to horšie, než ste si mysleli. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál NY POST, andropauza – bežne nazývaná „mužská menopauza“ – je podľa Mayo Clinic opísaná ako „hormonálna zmena súvisiaca so starnutím u mužov“. Zdravotnícka organizácia tvrdí, že hladina testosterónu klesá v priemere o 1 % ročne po dosiahnutí veku 40 rokov.

Foto: Pexels

U mužov sú zmeny výraznejšie

S postupujúcim starnutím sa tieto hladiny môžu naďalej znižovať, pričom niektorí muži uvádzajú až 50 % zníženie do veku 70 rokov v porovnaní s maximálnymi hladinami. Asi 3 z 10 mužov vo veku 70 až 80 rokov trpia nízkou hladinou testosterónu, uvádza Americká urologická asociácia.

Zatiaľ čo muži aj ženy podstupujú zmeny v hladinách testosterónu, u žien sú tieto zmeny oveľa jemnejšie.

Hladiny testosterónu možno skontrolovať krvným testom, ale testy sa bežne nevykonávajú. Hormonálnu zmenu tak najjednoduchšie spozorujete na príznakoch, ktoré sú s mužskou menopauzou spojené, a to – znížené libido, únava, zmeny nálady, návaly horúčavy, erektilná dysfunkcia, neplodnosť a znížený objem svalov.

Je potrebné zmeniť životný štýl

Najnovšie články