Lekárne hlásia veľké výpadky: Chýbajú im lieky, ktoré sú väčšinou bežne dostupné

Hyriaková Kristína

FOTO TASR – Martin Palkovič

Pandémia ovplyvnila nielen ekonomiku, ale aj farmáciu. V lekárňach teraz často chýbajú lieky, ktoré sú inak bežne dostupné. Často sa preto musia uchýliť k náhradám.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál TVNoviny, výpadky liekov trvajú aj mesiace. Zákazníci musia lieky zháňať v rôznych lekárňach a keď sa jeden doskladní, chýbať začne iný. Výpadky majú lieky z rôznych oblastí, často chýbajú antibiotiká, sirupy proti kašľu, spreje do nosa, ale aj tabletky proti bolesti.

Chýbajú hlavne tieto lieky

Zároveň tiež chýbajú aj lieky proti horúčke pre deti, ako je napríklad Nurofen, niektoré lieky proti kašľu, ale aj čierne uhlie na zažívanie. Dôvodov je veľa, ovplyvňuje to aj nedostatok materiálov. Výrobcom chýbajú aj suroviny, aj obaly. Zmenili sa tiež nákupy zákazníkov, u ktorých sa objavujú hlavne respiračné ochorenia.

Ministerstvo to nevyrieši

Keďže lieky sa vyrábajú hlavne v zahraničí, kde majú rôzne pandemické opatrenia, dochádza k mnohým problémom. Pokiaľ lekárne vedia o výpadku, dokážu lieky dopredu nakúpiť. Pokiaľ liek nie je dostupný v potrebnom množstve 60 dní po sebe, ministerstvo zdravotníctva ho vyradí z kategorizačného zoznamu. Zároveň nevedia vyriešiť výpadky liekov, hlavne keď ide o neočakávané udalosti.

Najnovšie články