Od tohto dátumu platí Matovičov bonus na dieťa: Rodičia si môžu prilepšiť o takúto sumu

Kristína Hagarová

Foto: maxpixel

Počas najbližších mesiacov by si mali rodičia rozmyslieť, kto z nich si bude pýtať daňovú úľavu na dieťa. Od júla platí nový bonus, ktorý stanovil minister financií Igor Matovič. Aby ste neprišli o peniaze, musíte si dávať pozor.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál TVNoviny, daňový bonus na dieťa je suma, ktorú si odrátate z daní, keď zarábate a máte deti. Do júla tohto roka to bolo do 23 po približne 47 eur mesačne, podľa veku detí. Vďaka tomu môžete mať o niečo vyššiu výplatu. Od júla však platí nový daňový bonus, ktorý presadil práve Igor Matovič. Suma sa navýšila na 70 eur pre deti do 15 rokov a na 40 eur pre staršie deti do 25 rokov.

Záleží na tom, kto si bonus uplatní

Taktiež do platnosti prichádzajú nové stropy a suma závisí od počtu detí a výšky príjmu. Tiež záleží na tom, kto si bonus uplatní. Ako ďalej uvádza portál, odborníci tvrdia, že by si mal bonus žiadať ten rodič, ktorý je zamestnaný, pretože SZČO často daňový bonus ani nevychádza kvôli paušálnym výdavkom.

Aj keď odborník tvrdí, že účtovníčky vedia, ako to majú urobiť a Igor Matovič tvrdí, že si to každý zvládne vypočítať sám, úplne jednoduché to teda nie je. Prekážkou je nielen vek a príjem, ale aj rozvedené páry, kedy si môže bonus uplatniť len jeden a keďže páry nekomunikujú, tak ani nevedia, kto má aký príjem.

Bonus na dieťa by sa mal od roka 2023 zvýšiť a zároveň by sa to malo zjednodušiť. Príjmy rodičov by sa tiež mali posudzovať ako celok.