Konečne je tu. Vedci predstavili novú mužskú hormonálnu antikoncepciu, no niektoré ženy sú z toho poriadne pobúrené

Lucia Mužlová

Bude regulácia plodnosti (konečne) v rukách mužov? Doposiaľ sa o nej len diskutovalo, no o pár rokov sa môže stať skutočnosťou. Reč je o mužskej hormonálnej antikoncepcii s gélovou aplikáciou. Práve tento týždeň sa začala prvá klinická štúdia tejto unikátnej antikoncepcie. Ak všetko pôjde ako má, muži budú mať k dispozícii ďalší prostriedok, ktorý im pomôže vyhnúť sa neželanému tehotenstvu ich sexuálnej partnerky. Ako to už býva, táto novinka rozdelila ľudí do dvoch táborov.

Mnoho žien apeluje na to, že perorálne užívanie hormonálnej antikoncepcie nie je vhodné pre každú ženu a z dlhodobého hľadiska predstavuje trvalý zásah do ženského organizmu. Ak však vylúčime hormonálnu antikoncepciu, ostáva nám len mechanická, ktorá ma taktiež svoje limity.

Práve nová gélová antikoncepcia určená pre mužov, by však mala zmeniť túto skutočnosť.

Každodenná aplikácia je nutná

Podobne ako v prípade ženskej hormonálnej antikoncepcie, tak v prípade aj tej mužskej sa vyžaduje dôslednosť. Mužská gélová hormonálna antikoncepcia sa bude nanášať vo forme gélu na chrbát a ramená jedenkrát denne, čo podľa rôznych skeptikov môže predstavovať kameň úrazu. Nie všetci totiž to veria, že muži dokážu byť skutočne dôslední a nezabudnú teda na každodennú aplikáciu gélu.

Ten je kombináciou zlúčeniny progestínu a testosterónu. Má za úlohu znížiť produkciu spermií na nízku až nulovú hladinu, a to bez toho, aby utrpela samotná mužská potencia. Túto metódu sa rozhodlo v praxi otestovať 420 párov, ktoré budú môcť na vlastnej koži zistiť úspešnosť tohto gélu.

Niektoré ženy sú pobúrené

Niektoré ženy na sociálnych sieťach pobúril najmä fakt, že muži nemusia brať hormonálnu antikoncepciu vo forme tabletiek, ktoré majú často množstvo vedľajších príznakov. Zdôrazňujú, že aj ženy by skôr preferovali gélovú formu antikoncepcie. To, že má nová antikoncepcia formu gél, berú ako diskrimináciu, pretože ony sami nemajú tú možnosť. Sú odkázané na vnútromaternicové telieska a podkožné implantáty, ktoré so sebou prinášajú neraz množstvo nepríjemností. Jedno je isté. Kto chce, ten si vždy nájde dôvod na nespokojnosť.

pixabay.com

Podľa odborníkov však treba mať aj na pamäti aj to, že vlastne porovnávame neporovnateľné. Ženy vyprodukujú mesačne len dve vajíčka, ktoré je možné oplodniť. Za to muži v jednom ejakuáte môžu vyprodukovať 15 až 100 miliónov spermií. A to je teda podstatný rozdiel.

Svitá ženám na lepšie časy?

pixabay.com

Na druhej strane je veľké množstvo žien, ktoré tlieskajú novému objavu. Tešia sa z toho, že regulácia plodnosti nebude už len na ich pleciach. Na mužskú antikoncepciu si budeme však musieť trošku počkať, pretože klinické testy skončia až v roku 2022.

Jediný háčik spočíva v tom, že ženy budú musieť naozaj plne dôverovať svojmu partnerovi v tom, že nezabudol na aplikáciu gélu. Alebo mu ju neustále pripomínať, alebo najlepšie, aj samé nanášať.

sciencealert

Najnovšie články