Toto by si mal prečítať každý rodič, ktorý chce pre svoje dieťa to najlepšie. 7 dôležitých rozhodnutí, ktoré majú veľký vplyv na jeho zdravie

Zuzana Fulopova

Každý rodič chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Napríklad dôkladne venuje pozornosť otázke očkovania, či správnej výživy a celkovo starostlivosti. Ak si stále kladiete otázku, čo je pre vašu ratolesť správne, mali by ste sa obrátiť hlavne na lekárov a vychádzať z vedeckých faktov. Dnes vám prinášame odporúčania pre rodičov, ktoré by mali poznať, ak chcú, aby ich deti boli zdravé a silné.

Článok pokračuje pod videom ↓

# Očkovanie

pixabay

Osýpky, rubeola, či príušnice sú závažné ochorenia, ktoré dokonca môžu viesť k zápalu pľúc, encefalitíde, k slepote, či dokonca k úmrtiu.  Faktom je, že riziko týchto ochorení je neporovnateľne väčšie ako výskyt komplikácii po očkovaní. Dokonca je vedecky vyvrátené aj  tvrdenie, že vakcíny spôsobujú autizmus, ako aj to, že Thimerosal, ktorý sa nachádza vo vakcíne v malom množstve, môže poškodiť zdravie. Na zváženie ostáva, či dáte deti zaočkovať aj proti hepatitíde typu A, ľudskému papilomavírusu, rotavírusu, ovčím kiahniam, či chrípke.

Ak si stále nie ste istí, či dať zaočkovať svoje dieťa, hľadajte len vedecky overené informácie a určite sa s touto témou obráťte na detského lekára.

# Zapečatenie zuba

pixabay

Prvé žuvacie zuby začnú rasť deťom medzi 6 a 7 rokom života. Ide o zuby, ktoré majú na povrchu hlbšie drážky, takpovediac praskliny, ktoré sa ťažko čistia a navyše obsahujú málo vápnika, čiže sklovina je viac náchylná na vznik kazu. Prevenciou proti tomuto riziku je zapečatenie zuba špeciálnym polymérom, ktorý vyhladzuje povrch zuba a uvoľňuje fluorid, tým pádom spevňuje zubnú sklovinu.

O tomto úkone by mal rozhodnúť váš stomatológ, ktorý sa pozrie na stav zúbkov a ďasien vášho dieťatka.

# Nebojte sa vírusov

pixabay

Choroby tvoria imunitný systém, preto sa nebojte ak je vaše dieťa často choré. U zdravých detí je akútna respiračná infekcia alebo chrípka 6 až 8-krát za rok normálna. Ak má dieťa typické príznaky vírusovej infekcie, ako kašľanie, soplenie, či červené hrdlo, skôr ako pôjdete k lekárovi, skúste dodržať najskôr nasledujúce podmienky ako teplé oblečenie, v miestnosti udržať 18 až 20 stupňov a 50 až 70 % vlhkosti, piť viac tekutín a nasadiť soľný roztok. Proti týmto vírusom totiž neexistuje účinný liek, dieťa ho jednoducho musí prekonať.

Samozrejme, nič netreba podceňovať. Ak máte akékoľvek pochybnosti o zdravotnom stave dieťaťa, vyhľadajte lekársku pomoc.

# Obmedzte čas na internete

pixabay

Asi žiadny rodič neodolá pokušeniu zabaviť dieťa tabletom, či mobilom. Avšak mali by ste vedieť, že podľa výskumov, ak dieťaťu príliš často dávate tieto technické vychytávky, môže to viesť k problémom s vývojom reči, pozornosti, pamäte, či komunikačných zručností. Navyše ak dieťa príliš často sedí nehybne pred obrazovkou, nedochádza k správnemu vývoju detského tela, čo môže viesť k nesprávnej tvorbe svalov a k problémom s krčnou chrbticou.

Deťom do dvoch rokov sa vôbec neodporúča zabávať sa s mobilným telefónom a starším deťom by sme nemali dovoliť stráviť pri nich viac ako 2 hodiny denne. Uistite sa, že vaše dieťa má dostatočne dlhý spánok a aktívne sa pohybuje aspoň hodinu denne.

# Nekŕmte dieťa na silu

pixabay

Mnohí rodičia majú obavu, že dieťa uprednostní sladkosti alebo čipsy pred zdravým jedlom. Výživoví poradcovia sa ale prikláňajú k názoru, že nie je potrebné nasilu kŕmiť dieťa. Ak je vaše dieťa zdravé a aktívne, tým pádom má dosť energie.

Ak si stále nie ste istí, či má vaše dieťa vyváženú stravu, skúste obmedziť maškrty medzi hlavnými jedlami. Po čase zje dieťa všetko, čo mu dáte, pretože mu budú „maškrty“ chýbať.

# Nedávajte deťom vitamíny bez potreby

pixabay

Podľa prieskumov až 67 % rodičov dáva svojim deťom multivitamíny, ktoré však nemajú takmer žiadny účinok. Všetky potrebné látky totiž môže dieťa získať z potravy, a teda pri nadmernom množstve sa môžu hromadiť v tukovom tkanive a spôsobiť zdravotné problémy. Taktiež budte opatrní pri sladkých žuvacích vitamínoch, pretože ich dieťa môže konzumovať aj potajme. Pri predávkovaní môže dojsť k zlyhaniu obličiek, či k problémom s videním.

Sledujte výživu svojho dieťaťa a ak si myslíte, že vaše dieťa potrebuje vitamínové doplnky, poraďte sa so svojim lekárom.

# Podstúpte kurz prvej pomoci

V niektorých situáciach je každá sekunda drahá. Jednu minútu sa dieťa hrá a v druhej padne a je zranené. V takejto chvíli je dobre vedieť, čo máte robiť a ako postupovať, a preto by každý rodič mal absolvovať školenie, kde ho to naučia. Ak to nie je možné, pozrite si napríklad videá ako postupovať pri jednotlivých prípadoch. Navyše u nás pri autoškole absolvuje zdravotný kurt každý. Nie je ale na škodu si jednotlivé úkony zopakovať.

Ako príklad pridávame video, kde vás naučia, ako postupovať pri dusení dieťaťa cudzím predmetom.

Každopádne dúfame, že to nikdy nebudete potrebovať a želáme vám, ako aj celej vašej rodine veľa zdravia!

Pozri aj: Ste najmladší, najstarší alebo jedináčik? Toto o vašej osobnosti hovorí poradie, v ktorom ste sa narodili

Zuzu, adme.ru

Najnovšie články