Ste najmladší, najstarší alebo jedináčik? Toto o vašej osobnosti hovorí poradie, v ktorom ste sa narodili

Lucia Mužlová

Zvykli ste sa niekedy sťažovať na nejakú svoju vlastnosť a pripisovali ste vinu tomu, že ste jedináčik, prípadne najmladšie dieťa rodiny? Áno, niekedy to príde vhod a súhlasiť by s vami mohli aj niektorí psychológovia. Samozrejme, poradie, v ktorom ste sa narodili nie je to jediné, čo určuje a formuje vašu osobnosť. Takže žiadne výhovorky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je mnoho typov rodín, ktoré sa od seba odlišujú, no majú aj spoločné znaky. Psychológ Kevin Leman sa rozhodol porovnať podobnosti a rozdiely medzi rôznymi skupinami a prišiel na to, ako vplýva poradie narodeného dieťaťa na jeho osobnosť.

Prvorodený

Foto: pixabay

Ak ste sa v rodine narodili ako prvý spomedzi súrodencov, potom je veľmi pravdepodobné, že ste úspešný. Takéto dieťa je ako keby pokusný králik, na ktorom sa aj rodičia čo to učia a skúšajú rôzne výchovné metódy a postupy. Ak ste aj vy počuli vetu: „Mňa to nezaujíma, od teba sa to očakáva, pretože si najstarší/najstaršia“, potom viete, že ste sa za svojimi cieľmi museli tvrdo hnať. Často sme boli posúvaní do toho, aby sme rýchlejšie dospeli a prevzali zodpovednosť za svoje činy a aj za mladších súrodencov.

Vlastnosti: spoľahlivosť, svedomitosť, plánovanosť a organizovanosť, analyzovanie každého problému.

Prostredný

Foto: pixabay

Ak ste prostredné dieťa, máte pomerne ťažkú situáciu. Nachádzate sa medzi najstarším, ktorý je najzodpovednejší a najmladším, ktorému rodičia zase dovolia oveľa viac. Aj preto je na tieto deti kladený akoby väčší psychický nátlak. Chcú sa vyrovnať najstaršiemu a najmladšieho v duchu kritizujú.

Vlastnosti: vynikajúci vyjednávači, lojálny človek, dobrý priateľ, nemá problém sa zoznámiť s novými ľuďmi, komunikatívny.

Najmladší

Foto: pixabay

Benjamínkovia a teda najmladší súrodenci sú väčšinou aj veľmi prešibaní. Vedia, ako na svojich rodičov a hrajú hlavné husle, pokiaľ ide o privilégiá. Často sú to deti, ktoré sú veľmi sociálne, láskavé a nekomplikované. Na rozdiel od najstarších, mladší si radi doprajú rozmary, po ktorých túžia.

Vlastnosti: najskôr si premyslia stratégiu, až potom konajú, sú veľmi sociálny, občas ale veľmi odviazaní a až príliš otvorení

Jedináčik

Foto: pixabay

Jedináčik je dieťa, ktoré všetky vlastnosti najstaršieho posúva ešte o level vyššie. Tieto deti veľmi rýchlo dospievajú, radi trávia čas s dospelými a nie vždy sa vedia skamarátiť s deťmi vo svojom veku. Inými slovami môžeme povedať, že sú spoľahliví, zodpovední, no sem tam aj samotársky.

Samozrejme, nie všetky deti môžeme hádzať do rovnakého vreca. Toto sú však kľúčové vlastnosti, ktoré sa vyskytovali najčastejšie, a ktoré najviac formovali osobnosť detí. Dôležitou informáciou je však aj vekový rozdiel. Čím je medzi deťmi vyšší, tým rozdielnejší je aj charakter danej skupiny.

Nie všetci psychológovia sa zhodujú s tvrdeniami Kevina Lemana, no položte si sami otázku, či to sedí na vašu rodinu, resp. na vaše poradie v rodine alebo nie. Naše vlastnosti ovplyvňuje celkovo prostredie, v ktorom vyrastáme, sme vychovávaní. Ďalej sú to naše vzory a príklady, ktoré vidíme každý deň.

Pozri aj: Deti z rôznych vrstiev a kútov sveta ukázali svoje obľúbené hračky. Výsledok nás prinúti zamyslieť sa nad životom

Lucia M., womenshealthmag.com