Krajina, ktorá v tichosti porazila koronavírus. Ako Fínsko zvláda pandémiu aj bez prísnych opatrení?

Hyriaková Kristína

Foto: Instagram (sannamarin)/pxfuel

Milióny ľudí po celom svete čelia novým zákazom a príkazom, ktoré súvisia s koronavírusom. Takmer všade na svete práve zúri druhá vlna, no Fíni si vedú mimoriadne dobre.

Miera infekcie klesá a postoje k obmedzeniam zostávajú pozitívne. Ako uvádza portál CTV News, pozornosť sa venovala susednému Švédsku, no popritom sa Fínsku v tichosti podarilo udržať úroveň infekcie pod priemerom Európskej únie. Za posledné dva týždne krajina zaznamenala 45,7 nových prípadov denne na 100 000 obyvateľov, čo je podľa WHO najnižšia miera infekcie v EÚ. Fínsko je tiež jediná krajina, ktorej sa miera nových infekcií za posledných 14 dní spomalila.

Foto: profimedia

Prešli si druhou vlnou

„Situácia vyzerala znepokojujúco, keď došlo k rýchlemu nárastu infekcií začiatkom októbra. Teraz je zrejmé, že vrchol už prešiel,“ povedal epidemiológ Mika Salminen. Úradníci pripisujú výsledok faktorom, ako sú napríklad skoré opatrenia, ktoré zahŕňali dvojmesačné obmedzenia a zákaz cestovania z a do hlavného mesta. Od tej doby sa do značnej miery opatrenia zmiernili, keďže vyvinuli efektívny systém testovania a dosledovania kontaktov.

Foto: profimedia

Vyvinuli aplikáciu

Vyvinuli aplikáciu Corona Flash, ktorú si stiahlo 2,5 milióna ľudí v krajine. Zároveň sa vyhla únikom informácií či problémom s funkčnosťou, ako to bolo v iných krajinách, ktoré sa pokúšali o podobné veci. Vysoká dôvera voči autoritám vo Fínsku a zároveň voči vládnym opatreniam tiež spôsobila, že ľudia nekládli odpor a prispôsobili sa. 23 % respondentov v krajine dokonca uviedlo, že im uzatvorenie dokonca zlepšilo život. Jedným z dôvodov je pravdepodobne aj ľahký prechod na prácu z domu.

Foto: profimedia

Svoj podiel však na tom môže mať aj fakt, že národný charakter Fínov je často definovaný skôr ako zdržanlivejší a ich kultúra nie je až taká spoločenská, skôr sa izolujú. Počet ľudí v obchodoch a reštauráciách teraz v hlavnom meste Helsinki vyzerá takmer rovnako ako pred vírusom. Ľudia sú však opatrnejší a mnohí ľudia sa nechcú stretávať.

Najnovšie články