Vieme, za koľko rokov budú mať ženy rovnaký plat ako muži. Toto číslo je až smiešne

Hyriaková Kristína

Foto: pexels

Kládli ste si niekedy otázku, kedy budú konečne ženy zarábať rovnako ako muži? Zdá sa, že sa toho síce dočkáme, avšak my a ani naše deti, sa toho už nedožijú. Trvať to bude neuveriteľných 257 rokov.

Správa Global Gender Gap 2020, ktorú vydalo svetové ekonomické fórum, skúmala, ako sú na tom platovo ženy v porovnaní s mužmi a výsledky vôbec nie sú povzbudivé. Výskum sa zaoberá rozdielmi vo výške platov u mužov a u žien, respektíve tým, o koľko muži zarábajú viac. Na rovnosť medzi platmi si dokonca budeme musieť počkať ešte niekoľko desaťročí.


Dáta z tohtoročnej správy zahŕňajú 153 krajín sveta, medzi inými aj Slovensko. Globálna odchýlka medzi financiami ukazuje 31,8 %, čo je síce zlepšenie, ale len veľmi malé. Podľa výskumu však bude trvať priemerne 99 a pol roka v 107 krajinách, ktoré sú sledované, kým sa rozdiely medzi platmi mužov a žien vyrovnajú. Pokiaľ to však pôjde takto pomaly, ako počas 14 rokov, kedy merania vykonávali, rozdiely sa vyrovnajú až o 257 rokov.

Ak by vás zaujímalo, ktoré krajiny sú na tom najlepšie, tak je to napríklad Island, ktorému sa z roka na rok darí tieto rozdiely znižovať. Za ním nasledujú Nórsko, Fínsko, Švédsko, Nikaragua, Nový Zéland, Filipíny a Írsko. Rozdiely medzi platmi mužov a žien je niečo, s čím krajiny bojujú už naozaj veľmi dlho.

 

Najnovšie články