Mayský kalendár sa mýlil. Koniec sveta má byť v roku 2020, tvrdí vedec, ktorý príspevok stihol zmazať

Hyriaková Kristína

Foto: MovieStillsDB

Pamätáte sa na to, keď v roku 2012 mnohí ľudia tvrdili, že 21. decembra bude koniec sveta? Všetko spôsobil mayský kalendár, ktorý mal práve v tomto dátume končiť. 

O konci mayského kalendára a o tom, že s ním skončí aj celý svet, bol dokonca nakrútený aj hollywoodsky film, po ktorom sa mnohí ľudia skutočne konca sveta obávali. Ako píše portál Ladbible, film o hroziacej katastrofe a o tom, ako vybuchne sopka v Yellowstonskom národnom parku a tsunami zabije miliardy ľudí, zastrašil veľa ľudí, no stále to bol len film.

Dnes už vieme, že mayský kalendár sa jednoznačne mýlil a vedci zároveň potvrdili, že je absolútne nemožné na základe neho určovať dátum konca sveta. Mayovia datovali koniec éry, čo si mnohí vysvetlili ako koniec sveta. Zrejme to tak môže byť aj v nasledujúcom prípade.

Filmy o konci sveta

21. decembra 2012 sa svet neskončil, no ako uvádza portál The Sun, vedec a učenec Paolo Tagaloguin uverejnil na Twitteri príspevok, ktorý bol medzitým odstránený. Ten napísal, že v dôsledku prechodu na gregoriánsky kalendár sa naše výpočty trochu pokazili a koniec mayského kalendára nastáva čoskoro. Podľa neho sme technicky teraz v roku 2012 a koniec sveta by mal nastať 21. júna tohto roka.

Foto: unsplash

Zle vypočítaný kalendár?

„Nasledujúc juliánsky kalendár, technicky sme v roku 2012. Odkedy používame gregoriánsky, stratili sme v každom roku 11 dní. Teda počas 268 rokov, čo sme používali gregoriánsky kalendár (1752-2020) každý rok 11 dní= 2 948 dní= 8 rokov.“

Je však potrebné zdôrazniť, že NASA vo vyjadrení povedala, že ľudia by mali vedieť, že absolútne nič nenaznačuje, že by sa mal svet skončiť. Celé sa to malo začať tvrdeniami, že planéta Nibiru smeruje k Zemi a má vyhubiť celé naše ľudstvo. Avšak táto katastrofa bola pôvodne predpovedaná na rok 2003, neskôr na 2012, ale aj na rok 2018. Napriek tomu, že niektoré tvrdenia o katastrofách, ktoré majú vymazať život na Zemi boli sfilmované či publikované v knihách, nezakladajú sa na žiadnom vedeckom fakte.

Najnovšie články