12 faktov o ženskom tele, o ktorých ste ani netušili. Najviac ma zarazil bod č. 7

Banana

Rozdiel medzi mužským a ženským pohlavím je samozrejme viditeľný. No nejde len o to, čo vidíme voľným okom, keďže i fyziológia oboch pohlaví je rôzna. Možno sme sa nad jednotlivými faktmi nikdy nezamysleli, možno sa nám zdajú príliš banálne. Nasledujúce informácie o ženskom tele vás v tomto svetle určite prekvapia.

commons.wikimedia.org

Citlivosť na zvuky

Sme emocionálnejšie citlivejšie, no to asi nie je pre nikoho novinka. Ženy ale lepšie vnímajú i vyššie tóny a skôr reagujeme na vysoké frekvencie. Pomáha nám to i v komunikácii s dieťaťom, kedy prirodzene dvíhame hlas a  bábätku sa milo prihovárame. Aj ono totiž reaguje na tieto zvuky lepšie ako na hrubší mužský hlas.

Neskolí nás len tak hocičo

pxhere.com

Po svete koluje množstvo vtipov, ktoré narážajú na akúsi mužskú precitlivelosť na choroby. Smejeme sa, že ich skolí i soplík, zatiaľ čo my ženy zvládame i horšie prípady oveľa lepšie. V skutočnosti máme lepšiu imunitu, takže vieme odolávať rôznym ochoreniam lepšie ako muži.

Rovnaké oči a rozličné videnie

Hoci sa nám mužské oko nezdá nijako odlišné od toho ženského, rozdiely vo videní sú skutočnosťou. Aj keď mužom ide lepšie rozoznávanie predmetov v diaľke a rýchlejšie zareagujú na rýchlo pohybujúce sa objekty, ženy rozoznajú viac farieb a vidia rozdiel medzi jednotlivými odtieňmi oveľa lepšie ako muži. Ak sa vám zdá, že vás chce manžel len podpichnúť a tvrdí o vašich svetroch či lakoch na nechty, že sú úplne rovnaké, pravdepodobne skutočne vidí len rovnakú červenú vo všetkých prípadoch.

Plytšia panva

pixabay.com

Ani kostru nemáme s mužmi úplne rovnakú a vďaka plytšej panve sme viac ohybné najmä v oblasti pása. Celková flexibilita žien je väčšia ako u mužov.

Koláče, dezerty a čokoláda

Iste ste si všimli, že ženy majú väčšie sklony k maškrteniu sladkostí ako muži. Tí zhrešia radšej slaninou alebo veľkým kusom mäsa. Pravda je taká, že ženy majú na jazyku viac chuťových receptorov, ktoré vedia rozoznať sladkú chuť. Možno práve vďaka tomu vieme chuť dobrého koláča viac oceniť.

Jemné vlasy

flickr.com

Ak ste si niekedy všimli, že máte na pohľad jemnejšie vlasy ako váš partner, nešlo len o optický klam. Ženský vlas je v priemere asi o polovicu tenší ako ten mužský. Práve preto sa nám niekedy môže zdať, že mužská hriva je hustejšia a naše vlasy sú príliš jemné.

Veľké pohyby a jemná motorika

Ak sa na svojho manžela nabudúce nahneváte kvôli jeho „neohrabanosti“, vedzte, že za to nemôže. Muži reálne zvládajú veľké telesné pohyby oveľa lepšie ako my ženy. Aby sme ale nezaostávali, dokážeme ich tromfnúť v jemnej motorike a drobných pohyboch, ktoré si vyžadujú precíznosť.

Hormóny sú hormóny

pixabay.com

„Už zase plačeš?“ Takúto otázku už od muža dostala nejedna z nás. Darmo, hormonálne rozdiely sú viditeľné aj čo sa týka schopnosti udržať naše emócie na uzde. Preto trvá náš plač dvakrát tak dlho ako mužský. A ešte sa i naplačeme – zmeníme sa na slzavé údolie v priemere 64-krát do roka. Muži vyronia slzy asi 17-krát.

Tá naša citlivosť

Pri citlivosti na rôzne podnety by sme mohli stráviť večnosť. Dokonca i zacítenie pachu nám ide lepšie. Rozoznávať vône vieme lepšie už od narodenia, keďže máme o 50% viac čuchových receptorov.

Ženám biela, mužom sivá

pixabay.com

Ide o mozgovú hmotu. Zatiaľ čo mužský mozog má viac sivej hmoty, ženám je dopriate viac bielej, ktorá zabezpečuje rýchlejší prenos nervových signálov. Vďaka tomuto fenoménu vieme napríklad rýchlejšie spracovať naše myšlienky.

Žmurkanie

Jedna z činností, ktorú si vlastne ani neuvedomujeme, je žmurkanie. Žmurkaním zabezpečujeme vlhkosť nášho oka a viečkom po oku rozotierame „mazivo“ chrániace oko pred vysychaním. Tvorbu tohto maziva ovplyvňuje estrogén, kvôli ktorému ženy žmurkajú v priemere dvakrát viac ako muži. Ak sa žena rozhodne užívať napríklad antikoncepciu, ktorá hladiny estrogénu v tele ešte zvyšuje, narastie počet žmurknutí až o 32%.

Rozbúchané srdiečko

pexels.com

Veru, často sa nám rozbúši srdce pri romantickom filme, no to nie je jediná situácia, kedy naše srdce pracuje rýchlejšie. V skutočnosti naše srdce na rozdiel od mužského bije rýchlejšie neustále. Dôvodom je jeho veľkosť. Keďže je menšie, musí odviesť viac práce, aby sa vyrovnalo funkcii väčšieho srdca.

Prekvapili vás tieto zaujímavosti alebo sa nad podobnými faktmi bežne zamýšľate? Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch.

Pozri aj: Invázia lienok už aj na Slovensku! Dávajte si pozor, varujú odborníci. V nemocnici skončil už aj statný chlap!

zdroj: babskeveci.sk (Jana L)

0
Komentovať