Invázia lienok na Slovensku? Ľudia sa boja vetrať, v bytoch ich majú desiatky

Lucia Mužlová

Foto: flickr (L Church)

O invázii lienok sa hovorilo už v roku 2017, kedy ich na Slovensku bolo naozaj požehnane. Situácia sa zrejme opakuje a mnoho ľudí hovorí o invázii. Nemusíte sa však báť, uhryznutie tejto lienky nie je zdraviu nebezpečné.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dôležité je spomenúť, že sa nejedná o klasické lienky. Tie, ktoré momentálne môžete vidieť na budovách bytov pochádzajú z východnej Ázie. Informoval o tom portál TV Noviny. Babie leto teda okrem teplého počasia prináša aj inváziu lienok, ktoré si hľadajú miesto na prezimovanie. Často to býva v našich bytoch a domoch.

Nie 

Nie vždy bol útok lienky bez následkov

Reza Rezamand, úspešný kulturista z Anglicka kedysi hmyzu nevenoval pozornosť, bral ho ako súčasť prírody. Ako zvyčajne sa vybral na pravidelný tréning do posilňovne, kde ho už čakal kamarát. Ako nastupoval do auta, všimol si nezvyčajné množstvo podivných lienok vyhrievajúcich sa na jeho aute. Niekoľko z nich vzal do rúk, aby si ich bližšie prezrel. Neboli to však lienky, na aké bol doposiaľ zvyknutý. Mali zvláštne zafarbenie a boli podstatne väčšie.

Lienky vypustil von a vyrazil cvičiť. Akonáhle dorazil do posilňovne. začal pociťovať pálivú bolesť na ľavej strane krku. Posťažoval sa kamarátovi, no od cvičenia ho to neodradilo, a tak si dali zvyčajný tréning. Po tréningu mal Reza v pláne cestovať do neďalekého mesta, kde sa mal v nasledujúci deň zúčastniť odovzdávania cien pre kulturistov. Nakoniec skončil v nemocnici s antibiotikami a protizápalovými liekmi v domnienke, že sa jedná o nejakú alergickú reakciu. Keď mu však očernela noha, všetci vedeli, že je to niečo vážne. Až po čase sa prišlo na to, že ho uštipla agresívna lieka, tzv. harlekýnka.

Aký je stav s lienkami na Slovensku?

Zrejme ste si zvýšený výskyt lienok všimli aj vy. Netreba sa však obávať, v tomto období je to normálne. Keďže vyhľadávajú teplejšie miesta na prezimovanie, je jasné, že sa tlačia najmä do našich bytov a domov. Odporúčame sa brániť sieťkou na okne, prípadne vetrať vtedy, keď už slnečné lúče nezohrievajú vaše okná. Zdravotné riziká po uštipnutí neboli pozorované, preto sa nemusíte obávať.

Najnovšie články