Keď uvidíte túto znepokojivú fotografiu, dvakrát si rozmyslíte, či si na verejných toaletách usušíte ruky

Lucia Mužlová

Povráva sa, že úroveň verejnej toalety sa dá ľahko posúdiť podľa sušiča rúk. V takom prípade by asi vyhrali toalety, kde sú inštalované vysokorýchlostné sušiče, využívajúce veľkú rýchlosť vzduchu na takmer okamžité osušenie rúk. Nová štúdia však naznačuje, že tento vysoko efektívny spôsob sušenia nie je až tak hygienický, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nichole Ward urobila experiment, ktorého výsledky sú naozaj šokujúce. Petriho misku pripevnila na otvorenú platňu sušičky a to len na tri minúty. O pár dní neskôr zverejnila fotografiu toto, čo na nej doslova „vyrástlo“.

Nedávno zverejnená štúdia v časopise o aplikovanej mikrobiológii nahnevala najväčšieho výrobcu rýchlovzdušných sušičiek na ruky, spoločnosť Dyson.

Výskum sa zameral na rozptyľovanie vírusov pomocou troch rôznych metód sušenia rúk – a to klasické papierové utierky, bežné teplovzdušné sušiče rúk a nakoniec „prúdové sušiče“, ako je napríklad Dyson Airblade.

Výsledky tejto štúdie boli šokujúce. Sušičky typu Airblade šírili do okolia 69-krát viac vírusov ako bežné teplovzdušné sušiče a až 1300-krát viac vírusov ako papierové utierky. Zanedbateľný určite nie je ani rozsah rozptýlenia vírusov. Trysková sušička vďaka rýchlemu vzduchu tieto vírusy šírila do vzdialenosti až troch metrov, bežné sušiče ich šírili do 75 centimetrov a nakoniec papierové utierky maximálne do 25 centimetrov.

Dyson sa hneď stal terčom kritiky pre ich označenie ako „najrýchlejšie a najhygienickejšie sušiče rúk“. Avšak spoločnosť na kritiku reagovala a spochybnila metódu testovania, ako aj celú štúdiu.

Pozrime sa, ako prebiehala samotná štúdia. Účastníci si navliekli na ruky rukavice a takto si opláchli ruky v roztoku obsahujúcom vírusy. Potom si takto kontaminované ruky osušovali jednou z troch spomínaných metód. Dyson poukázal na to, že ide o nereálne vysokú koncentráciu vírusov a človek, ktorý si predtým umyl ruky, má na ruke minimum vírusov.

pixabay.com

Okrem toho sa vynárajú podozrenia z toho, že štúdia bola ovplyvnená „utierkovou lobby“, ktorej rýchlo  šíriace sa sušiče ležia hlboko v žalúdku.

Hovorca Dysonu povedal: „Utierkový priemysel panikári s touto štúdiou už štyri roky. Test bol vykonaný za nereálnych podmienok, bola použitá vysoká kontaminácia vírusmi, test prebiehal v rukaviciach a účastníci testu si ruky sa ani neumývali.“

Je ťažké povedať, kto má v tomto smere pravdu, no Dysonu nahráva fakt, že má všetky potrebné certifikáty, ktoré označujú jeho výrobok za bezpečný. No je pravdou, že najlepší spôsob osušenia rúk aj tak stále ostáva papierová utierka, prípadne v domácich podmienkach je to obyčajný čistý uterák.

Pozri aj: Táto jedna vec dokáže prečistiť cievy a pomôže vám udržať ideálny tlak 120 na 80. Len 2-3 lyžičky pred jedlom…

Lucia, Matej, womenshealthmag.com