Ak nechcete riskovať svoje zdravie, veda má odpoveď. Toto je presný počet šálok kávy, koľko by ste si mali dopriať v priebehu dňa

Lucia Mužlová

Jej pitie v spojitosti so zdravím sa týka najmä starších ľudí. Prevencia však nezaškodí v žiadnom veku. A o akom  množstve kávy hovoríme? Tím nemeckých molekulárnych biológov prišiel na to, že kofeín úzko súvisí s naším srdcom. Zhruba štyri šálky kávy denne by mali zabezpečiť jeho správny chod. Najprv svojmu výskumu podrobili myši, ktoré dávkovali kofeínom. Neskôr prešli k ľudskému tkanivu a prišli na to, že kofeín kladne ovplyvňuje to, ako pracujú naše bunky v krvnom obehu.

Kofeín a jeho dostatočné množstvo spôsobujú, že v starších bunkách sa vytvárajú proteíny, vďaka ktorým sa správajú, ako mladšie. „Pokiaľ denne vypijete štyri až päť šálok espressa, vaše bunky pracujú výkonnejšie, čím sa zvyšuje aj ich obranná schopnosť,“ hovorí Joachim Altschmied, ktorý sa na štúdii podieľal. Vedci už však roky upozorňujú na to, že káva je pre naše telo mimoriadne prospešná a znižuje pravdepodobnosť vzniku infarktu, srdcovej príhody či dokonca rakoviny.

Unsplash

Káva však zahŕňa aj množstvo ďalších benefitov. Napríklad znižuje pravdepodobnosť ochorenia pečene, demencie, Alzheimrovej choroby či depresie. Srdce je však pri káve kľúčové. Ľudia, ktorí denne vypijú tri až štyri šálky denne, majú až o 19% nižšiu šancu, že sa u nich prejaví niektorá z kardiovaskulárnych chorôb. Vedci dúfajú, že sa im podarí prelomiť starý mýtus o tom, že ľudia so srdcovými ochoreniami by nemali piť kávu. A to najmä preto, že im naopak môže pomôcť zlepšiť ich stav a oddialiť fatálne následky.

Unsplash

Samozrejme však káva nehradí iné veci, ktoré musíme robiť preto, aby sme telo udržali zdravé. Pri zlej životospráve môže k našim negatívnym pocitom prispievať aj privysoké množstvo kávy. Pokiaľ sa však stravujete zdravo, športujete alebo máte dostatok pohybu a pijete kávu v odporúčanom množstve, vaše telo by malo pracovať lepšie, ako švajčiarske hodinky. Tieto spôsoby nie sú cestou k večnému zdraviu ani nesmrteľnosti, no rozhodne vášmu organizmu len pridávajú.

Pokiaľ vám káva nechutí, môžete ju naradiť zeleným čajom, v ktorom je taktiež obsiahnutý kofeín. Dôležité je nepreháňať, no kardiológovia hovoria, že šesť šálok denne, je stále v poriadku. Je však veľmi dôležité, aby ste dbali na to, ako sa cítite a neprekračovať limit, pokiaľ sa vám zdá, že už ste mali dosť. „Pokiaľ vypijem šálku kávy ja a pokiaľ vypijete šálku kávy vy, nikto vám nezaručí, že naše krvné obehy budú na rovnakej úrovni,“ dodáva Joachim Altschmied.

Unsplash

Káva sa neodporúča ľuďom trpiacim niektorými typmi rakoviny, pretože rozširuje cievy, čím privádza viac kyslíka k nádoru, ktorý je preň ako palivo. Pokiaľ ste však úplne zdravým jedincom, káva vám môže len prospieť.

Pozri aj: Táto rodina vypestuje ročne na maličkom pozemku až 3 200 kilogramov plodín. Čo nezjedia predajú, čím si zarobia viac ako 16-tisíc eur

sciencealert.com

0
Komentovať