Toto nechcel počuť žiadny pacient. Odborník povedal, čo bude veľkým problémom v slovenskom zdravotníctve

SITA

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Kríza v zdravotníctve podľa Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) nie je zažehnaná. Upozorňuje na to, že vzhľadom na ohlásenú infláciu na budúci rok požadovala zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo minimálne o 800 miliónov eur.

Článok pokračuje pod videom ↓

„V Českej republike na obdobnú situáciu zareagovala vláda navýšením rozpočtu o 3 miliardy eur v prepočte na počet obyvateľov,“ uviedol v tlačovej správe prezident APAZ Štefan Zelník.

Poslednou šancou na zažehnanie krízy a kolapsu rezortu je podľa asociácie úprava rozpočtu pre zdravotníctvo v Národnej rade SR s tým, že zdravotné poisťovne zvýšia úhrady za jednotlivé výkony a body pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. „Toto dofinancovanie je nevyhnutné, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dokázali uhrádzať platby za navýšenie miezd, rast cien energií, zdravotníckych materiálov, nájmov, údržbu prístrojovej techniky a ďalších nákladových položiek,“ tvrdí Zelník.

Zvýšený rozpočet

Rozpočet je podľa neho oproti očakávaným výdavkom v zdravotníctve na rok 2022 zvýšený pre rok 2023 len o 130 miliónov eur. „To v žiadnom prípade nemôže pokryť tieto výdavky bez ďalšieho zadlžovania. Ak sa zdravotníctvo nedofinancuje, lekári síce zostanú v nemocniciach, ale nebudú mať čím liečiť,“ uviedol.

Nemocnice dlh evidujú

Nemocnice evidujú dlh v nezaplatených faktúrach a na sociálnom poistení vo výške viac ako jedna miliarda eur. Niektorí dodávatelia liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu sú podľa APAZ opatrní. Tovar dodávajú zdravotníckym zariadeniam až po uhradení faktúr. „Ambulantný sektor bez navýšenia ceny za bod skolabuje. Reálne hrozí, že poskytovatelia v dôchodkovom veku, ktorí nedokážu vyfinancovať svoje prevádzky, jednoducho zatvoria svoje ambulancie,“ varuje šéf APAZ.

Ak skolabuje ambulantný sektor, nemocnice podľa neho nebudú schopné nápor pacientov zvládnuť. „Dohoda o platoch bez dofinancovania systému v adekvátnej sume krízu nerieši, len ju odsúva o niekoľko mesiacov,“ dodal.