99-ročný veterán vyzbieral viac ako 13 miliónov pre zdravotníkov. Prijal výzvu a opäť sa postavil na nohy

TASR

Veterán Tom Moore, Foto: Twitter/ Reuters-Pride of Britain

Veterán Tom Moore, ktorý počas druhej svetovej vojny slúžil v Indii, sa podujal splniť výzvu, vďaka ktorej vyzbieral pre zdravotnícky personál v prvej línii takmer 12 miliónov libier, čo je 13,7 milióna eur.

Článok pokračuje pod videom ↓

Cieľom výzvy je stokrát prejsť dĺžku v jeho záhrade s pomocou chodúľky, ktorá ho podopiera pri kráčaní, píše agentúra AFP a televízia CNN. Sto dĺžok vo svojej 25 metrov dlhej záhrade v juhoanglickom meste Bedfordshire chcel Moore stihnúť prejsť do dňa svojich stých narodenín. Tie oslávi 30. apríla.

Išlo o malú zbierku

Moore pôvodne plánoval vyzbierať 1000 libier po tom, ako ukončil liečbu zlomeného bedrového kĺbu a rakoviny. Teraz sa však suma vyzbieraných peňazí blíži k hranici 12 miliónov, pričom mu zostáva prejsť už len posledných 10 dĺžok. „V poslednej vojne boli v prvej línii vojaci v uniformách, no tentoraz sú našou armádou v uniformách lekári a zdravotné sestry. Aj teraz to zvládneme,“ povedal Moore.

Do zbierky prispelo už približne 600.000 ľudí, pričom webová stránka, cez ktorú bolo možné prispieť, bola kvôli preťaženiu dočasne nefunkčná.

Veterána podporuje celý svet

Jeho posledných desať dĺžok budú v piatok vysielať naživo i dve najsledovanejšie ranné britské televízne relácie. Veterána podporili aj bývalí kapitáni futbalových klubov Manchestru United a Arsenalu Londýn – Rio Ferdinand a Tony Adams, ako aj zlatá olympijská medailistka Kelly Holmesová či niekoľko charitatívnych organizácií a médií.