Mať účet na sociálnej sieti je dnes moderné. Skutočnosť je taká, že sociálne siete už nevyužívajú len deti a mladí, ale v bohatej miere ich navštevujú a zakladajú si účty aj ľudia zo strednej generácie, občas dokonca aj tí starší. Počet užívateľov takýchto lokalít sa už ráta v miliónoch, čo azda nikoho neprekvapí. Prekvapiť vás ale môže, keď sa znenazdajky stanete obeťou podvodníkov. Pýtate sa ako?
Komunikovať s priateľmi a s okolitým svetom sme si na sociálnych sieťach zvykli aj prostredníctvom publikovania fotografií. Neraz sú to fotografie rodinné a osobné, čo môže byť pre niekoho provokáciou a pre užívateľa sociálnej siete problémom. Na sociálnych sieťach vás totiž môžu sledovať aj neznámi ľudia. No a z niektorých z tých neznámych sa môžu vykľuť aj podvodníci. A verte, že takých dnes chodia po svete tisíce.
Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby ste sa stali obeťou podvodu, dobre si rozmyslite, aké fotky budete na svojej sociálnej sieti publikovať. Nikdy nezabúdajte, že ide o vašu bezpečnosť. Vyhnúť by ste sa mali fotkám s takýmto obsahom:
Letenky
Na svojej sociálnej sieti nikdy nezdieľajte letenky. Publikovanie leteniek je nebezpečné v tom, že sa na nich nachádzajú vaše osobné údaje. Rezervačné číslo, či čiarový kód ktorý by potenciálny podvodník mohol zneužiť a prihlásiť sa do vášho osobného účtu na leteckej spoločnosti. Tam by mohol pokojne nájsť údaje o letovej ceste, informácie o predložení dokladov a v tých horších prípadoch by sa mohol dostať aj k číslam vašej platobnej karty. To všetko podvodníkovi postačí, aby zrušil rezerváciu na spiatočný lístok, alebo čo je horšie, spáchal podvod s platbou z vášho bankového účtu.
Takisto nehovorte na sociálnej sieti o vašej nadchádzajúcej dovolenke, aj keď to mnoho vašich známych robí. Je to obyčajná ľudská túžba pochváliť sa priateľom či dať najavo svoju radosť z oddychu, no zatiaľ čo vy si budete dovolenku užívať, niekto môže využiť, že nie ste doma a po návrate domov ostanete nepríjemne prekvapení.
Žreby
V roku 2015 vyhral istý Austrálčan Chantelle v lotérii 825 dolárov. Skôr, než si išiel výhru vyzdvihnúť, od samej radosti vyhodil na facebooku fotku s výherným žrebom. Tá upútala pozornosť jedného z jeho priateľov, ktorý si opísal čiarový kód a pre výhru utekal skôr, než si ju vyzdvihol jej pravý majiteľ.
Kreditné karty
Najmä mnoho mladých ľudí si rado fotí svoje nové kreditné karty. Ak by sa však chcel podvodník dostať k resetovaniu účtu, s pomocou takejto fotky to nebude mať vôbec ťažké. Fotky platobnej karty s údajmi si nikdy neuchovávajte ani v mobile. Ak by vám ho niekto ukradol, ľahko sa dostane k peniazom.
Vstupenky na akcie
Nefoťte sa so vstupenkami na koncerty, festivaly, športové podujatia a iné, a to najmä v prípade, kedy je na nich vytlačený čiarový kód. Ten môžu využiť podvodníci využiť a na udalosť, ktorú ste si zaplatili, sa nedostanete.
Dokumenty a doklady
Obrovským nebezpečenstvom, ktoré si dnes málokto uvedomuje, je publikovanie fotiek dokumentov a dokladov totožnosti s vašimi osobnými údajmi. Podvodníci tieto údaje môžu zneužiť a na základe nich si môžu na vaše meno vziať napríklad úver, alebo dokonca zaregistrovať fiktívnu firmu.
Vaše pikantné fotografie
Tento bod platí najmä pre dievčatá. Ani neviete, ako ľahko sa stanete obeťou ktoviekoho. Mnoho mladých dievčat na sociálnych sieťach rado komunikuje s cudzími mužmi a tí nemajú zábrany líškať sa im a flirtovať s nimi toľko, až z nich vymámia pikantné, ba niekedy až intímne fotografie. Predtým, než takúto fotku budete publikovať, alebo ju pošlete cudziemu človeku, zvážte, či by nemohli byť predmetom vydierania. Existuje totiž veľa prípadov, kedy podvodníci získali od naivných dievčat fotky a neskôr im začali hroziť publikovaním ak im za to nezaplatia. A to už vôbec nehovoríme o horších prípadoch.
Komentáre pod fotografiami
Často vyhadzujeme fotky svojich domácich miláčikov, svojich rodinných príslušníkov či osobných vecí, ktoré máme radi. Na fotkách samých o sebe nie je nič nebezpečné, horšie je to s komentármi. Veľa ľudí si heslo do svojho účtu na sociálnej sieti dáva meno svojho psa, rodné meno svojej matky či svoje vlastné rodné priezvisko s dátumom narodenia. Nikdy pod takéto fotky nedávajte komentáre, ktoré by potenciálneho podvodníka mohli naviesť k vašim osobným údajom a heslám. Napríklad: „Toto je môj prvý psík, ktorého sme volali Funtík. Dnes by sa dožil pätnástych narodenenín.“ Alebo „Tu je moja mama v mladosti, kedy ešte nosila priezvisko Korolevová. Ani by som ju nespoznala!“
Ak sa v komentároch pod vašimi osobnými fotografiami nenachádza odpoveď na tajnú otázku – napríklad na tú, ktorú ste si nastavili ako kontrolnú otázku pre obnovenie hesla v mailoch – nič sa nedeje. Treba si však dávať pozor, pretože väčšina ľudí označuje ako kontrolnú otázku pri zabudnutí hesla napríklad prezývku domáceho zvieraťa, rodné priezvisko matky, obľúbené knihy, či filmy.
Najlepšie sa pred podvodníkmi zvonka ochránite tak, že svoj účet na sociálnej sieti si nastavíte iba pre priateľov a nie ako verejný. Aj napriek tomu však buďte obozretní a nepublikujte veci, ktorými by ste si mohli viac poškodiť.
Mali ste už niekedy dočinenia s podvodníkom alebo ste sa im zatiaľ úspešne vyhýbali? Dajte nám vedieť v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), adme.ru
Nahlásiť chybu v článku