Ľudia na hraniciach sa dožadujú smart karantény, tá je však zatiaľ v testovacej prevádzke. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR.
Novelu zákona týkajúcu sa štátnej smart karantény schválila Národná rada Slovenskej republiky v piatok 15. mája a v ten deň ju podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Smart karanténa bude fungovať v podobe mobilnej aplikácie, ktorú si bude musieť človek vracajúci sa na Slovensko nainštalovať a používať, pokiaľ nebude chcieť ísť do povinnej štátnej karantény. Dôvodom spustenia aplikácie je taktiež preťaženie kapacít štátnej karantény, a to, že ju verejnosť nevníma pozitívne.
„Od včerajšieho rána sa na hraniciach SR množia prípady dožadovania sa zo strany občanov takzvanej smart karantény. K uvedenej situácii Úrad vlády SR informuje, že smart karanténa bude spustená až po ukončení interného testovania. Do interného testovania verejnosť nie je zapojená,“ informuje tlačový odbor úradu vlády. Podmienkou celoplošného spustenia smart karantény má byť podľa úradu úspešné ukončenie interného testovania.
Ako bude smart karanténa vyzerať?
Pri použití mobilnej aplikácie je nevyhnutné riadiť sa určitými pravidlami. Tie sa týkajú najmä umožnenia určitých funkcionalít mobilnej aplikácie. Osoba, ktorá udelila s používaním aplikácie súhlas, je napríklad povinná systémovo umožniť prístup k údajom o polohe mobilného zariadenia. Musí tiež povoliť funkciu rozpoznávania tváre pomocou fotoaparátu či povoliť mobilnému zariadeniu lokálne uložiť odfotografovanú podobizeň tváre používateľa aplikácie. Úrad verejného zdravotníctva bude mať povinnosť zničiť údaje, akonáhle pominie dôvod ich spracovania.
Kedy sa začne?
Na dnešnom brífingu premiér Igor Matovič oznámil, že na Slovensku je veľmi dobrá situácia. Za posledný týždeň boli pozitívne prípady len v štátnej karanténe. Naďalej máme 350 ľudí, ktorých máme infikovaných a sú pod dozorom a monitorovaní. Opäť zopakoval, že na Slovensku je cca 2000 infikovaných ľudí, o ktorých nevieme. Dnes prechádzame ako tretia krajina v Európe na systém smart karantény. Od piatku 22.mája. by mala začať fungovať.
Minister vnútra Roman Mikulec povedal, že inteligentná karanténa je pripravená na zavedenie hneď po ukončení testovacej fázy. Každý, kto ju bude chcieť využiť, bude s ňou musieť dobrovoľne súhlasiť. Veronika Remišová podotkla, že smart karanténa je lacnejšia a aj pohodlnejšia. Výrazným spôsobom ľuďom uľahčí život. Je dobrým príkladom pre budúce technologické riešenia podobných situácií a štát nestála ani jedno euro.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí zopakoval, že Slovensko je najúspešnejšou krajinou v boji proti koronavírusu. Najlepším opatrením je karantenizovať ľudí, ktorí by mohli byť infekční. Ľudia nebudú vedieť, kedy im príde požiadavka o zaslanie fotografie. Je to aj obranný mechanizmus proti tomu, aby ľudia domácu karanténu zneužívali. Pokiaľ sa stane, že človek poruší domácu karanténu, Úrad verejného zdravotníctva môže na toto miesto vyslať kontrolu, prípadne aj policajnú hliadku. Hrozí mu pokuta vo výške 1650 eur.
Najskôr bude potrebné vyplniť formulár na stránke korona.gov.sk. Určíte aj miesto svojho pobytu. Takto sa môžete vyhnúť tomu, aby bola v domácej karanténe aj vaša rodina. Následne si človek prichádzajúci zo zahraničia stiahne aplikáciu a registruje sa. Príde na hranicu, ukáže aplikáciu s kódom, ktorý bude nasnímaný, následne individuálnou dopravou ide domov. Aplikácia na pozadí funguje a bude človeka v karanténe monitorovať. Monitorovanie bude náhodné, nikto nebude vedieť, koľkokrát denne. Preto je nemožné, aby človek odišiel z domu a karanténu porušil. Za porušenie hrozí pokuta.
Ten, kto nemá smart telefón nemôže absolvovať smart karanténu. Ak sa doma nachádzate v domácnosti s rodinou, aj vaši rodinný príslušníci podliehajú domácej karanténe.
Nahlásiť chybu v článku