Nemôžu si dovoliť ani jednu výchovnú. Po zmene zákona v tejto krajine hrozí rodičom za udretie dieťaťa 5 rokov väzenia

Hyriaková Kristína

Foto: flickr

Násilie páchané na deťoch je odsúdenia hodné a jednoznačne nie je správne. Ako deti však mnohí z nás dostávali jednu „výchovú“ a mnohým sa neušli ani facky. V tejto krajine je s tým však koniec.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uviedol portál Ladbible, zmena zákona o bití dieťaťa by mohla viesť k tomu, že rodičia budú v prípade dokázania viny odsúdení na trest odňatia slobody až na päť rokov. Týka sa to Škótska, ktoré v roku 2022 zakázalo obranný argument, ktorý môžu rodičia použiť v súvislosti s fyzickým trestaním detí. Čoskoro nasledoval Wales, ktorý zákaz zaviedol minulý mesiac.

Foto: pikrepo

Deti by sa nemali fyzicky trestať

Komisárka pre deti v Anglicku, Rachel de Souza vyjadrila podporu zákazu zavedenému v Anglicku. Mnohí s ňou však nesúhlasili. „Som proti násiliu akéhokoľvek druhu na deťoch. Deti sú zraniteľnejšie ako dospelí, musíme zabezpečiť, aby boli ich práva vypočuté,“ povedala.

Komunikovať sa dá aj inak

Hoci právo v Anglicku zahŕňa aj ďalšiu ochranu detí, doteraz mohli rodičia, ktorí im spôsobili len maličké alebo žiadne zranenie využiť časť „primeraného trestu“. To, či bude nakoniec daný rodič odsúdený, záleží len na súde. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí nad týmto zákonom polemizujú a myslia si, že jemné buchnutie po ruke nie je niečo, čo sa dá klasifikovať ako zneužívanie.

Komisárka však poznamenala, že rodičia by mali deti vychovávať a učiť disciplíne správnym spôsobom a nie fyzickým trestaním. Niektorí jej oponenti však tvrdia, že štát by nemal takto radikálne zasahovať do výchovy rodičov.

Čo si myslíte o výchovných fackách či buchnutiach vy?

Najnovšie články