BLESKOVÁ SPRÁVA: Zvažujú niekoľko možností. O otvorení škôl bude krízový štáb rokovať, povedal Matovič

SITA

Foto TASR/Jakub Kotian

Školy sú v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou.

Článok pokračuje pod videom ↓

O prípadnom otvorení škôl sa bude rokovať na viacerých samostatných stretnutiach. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii premiér Igor Matovič (OĽaNO). Stretnutia by sa mali uskutočniť počas tohto či budúceho týždňa. Otváranie všetkých typov škôl je zaradené do štvrtej fázy uvoľňovania opatrení a premiér ju označil za takzvaný „zásobník“ rizikových opatrení.

Foto TASR/Jakub Kotian

Pri riešení otváraní škôl sa krízový štáb dohodol na samostatnom stretnutí. „Predpokladám nielen jedno, možno aj sériu stretnutí, lebo to bude musieť byť chirurgický rez, ako budeme otvárať postupne školy a škôlky,“ priblížil. Z pohľadu chrípky či žltačky sú podľa neho škôlky najskorším ohniskom nákazy.

Na pondelkovej tlačovej konferencii to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Doplnil, že úlohu zohrajú viaceré parametre i vývoj aktuálnej situácie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) doplnil, že potrebné je začať aj s plánovanými operáciami a ambulantnými vyšetreniami. Odborníci podľa jeho slov vypracovali metodické usmernenia, za akých podmienok sa budú môcť vykonať.

Pri otváraní škôl teda bude krízový štáb zohľadňovať rôzne parametre, a to napríklad vek dieťaťa či zamestnanie rodiča. V štábe sa podľa Matoviča diskutuje aj o tom, aby boli tieto služby poskytnuté najmä rodičom, ktorí pracujú v zdravotníctve, v školstve či u polície a vojakov.

Školy sú zatvorené od 16. marca do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia.