COVID-19 spôsobuje koronavírus nazývaný aj SARS-CoV-2. Koronavírusy patria do skupiny vírusov, ktoré infikujú zvieratá od pávov až po veľryby. Infekcia koronavírusom sa na človeku prejavuje jedným z dvoch spôsobov. Buď ako infekcia v pľúcach, alebo ako infekcia v čreve.
Ako uvádza portál ScienceAlert, prvý spôsob ľudia často považujú za prechladnutie alebo chrípku a presne tak to aj začína. Narozdiel od iných však začne napádať imunitný systém, ktorý môže spôsobiť dlhodobé poškodenie pľúc až smrť. SARS-CoV-2 však zatiaľ vedci nemajú úplne preskúmaný, preto sa snažia o ňom zistiť čo najviac, aby boli pripravení. Nemáme zatiaľ liek ani vakcínu.
Ako prebieha infekcia?
SARS-CoV-2 sa šíri z človeka na človeka, ktorí sú v úzkom kontakte. Stačí, keď jeden alebo dvaja ľudia sedia tvárou v tvár voči neinfikovaným ľuďom len pár minút v preplnenej miestnosti a môžete byť infikovaní. Práve preto sa v začiatkoch často infekcie pripisovali cirkvi. Ohnisko sa rýchlo rozšírilo, až sme sa dopracovali k tomu, čo máme na svete teraz.
Ohrození sú starší
SARS-CoV-2 rastie v pľúcnych bunkách a pokiaľ je situácia vážna, pacient musí mať podporu počas okysličovania krvi. Je teda pripojený na dýchací prístroj, tzv. respirátor. Stupnica závažnosti je v tomto prípade posuvná, pretože sa zdá, že pacienti mladší ako 10 rokov sa z vírusu rýchlo dostanú, taktiež aj tí, ktorí majú menej ako 40 rokov. Starší však môžu trpieť väčšou závažnosťou tohto ochorenia. Je závažnejší aj u ľudí, ktorí majú vysoký krvný tlak alebo sú onkologickí pacienti.
Závažnejšie než chrípka
Je však závažnejší ako sezónna chrípka, a to minimálne z časti a práve preto, lebo ľudia naň reagujú rôzne. Niekomu spôsobuje veľké škody, zatiaľ čo ostatní sa z neho dostanú za týždeň. V súčasnosti je prenosová rýchlosť SARS-CoV-2 o niečo vyššia, ako bola prenosová rýchlosť chrípky H1N1 v roku 2009, ale je 10-krát smrteľnejšia. Z údajov, ktoré sú teraz k dispozícii, sa zdá, že COVID-19 sa podobá akútnemu respiračnému syndrómu SARS, hoci je menej pravdepodobné, že bude rovnako závažný.
Stále toho veľa nevieme
Stále existuje veľmi veľa vecí, ktoré o víruse nevieme. Existujú rôzne dohady na to, čo všetko ochorenie spôsobuje, ako reaguje bunka a bielkoviny v tele a ako sa šíri samotná tvorba. Ďalšou neznámou je, ako bude koronavírus reagovať na zmeny ročných období. Chrípka má tendenciu sledovať chladné počasie, a to na severnej aj južnej pologuli. Niektoré ďalšie vírusy sa šíria celoročne, ale svoj vrchol dosahujú na jar. Nie je však jasné, prečo sa orientujú na ročné obdobie.
Infekcia sa rozvíja
Isté však je, že keď je už raz infekcia v tele, má možnosť sa ďalej veľmi rýchlo rozvíjať a napádať telo tak, ako sa jej zachce. Transformuje sa, rozvíja a vytvára kanál, kade reťazec vírusového genetického materiálu prenikne do nič netušiacich buniek. Preto je veľmi dôležité, aby sme všetci dodržiavali opatrenia, ktoré nám sú dané a správali sa zodpovedne. Len vtedy dokážeme prekonať toto ťažké obdobie.
Nahlásiť chybu v článku