Prinášame zoznam najdôležitejších otázok, ktoré by ste sa mali pred nástupom do školy vašej malej ratolesti opýtať. Je veľmi dôležité, aby dieťa poznalo odpoveď na všetky otázky. Pozorne a pokojne im všetko vysvetlite a preventívne si tieto pravidlá opakujte.
Zachová duchaprítomnosť?
Čo, ak rodičia nie sú doma a niekto sa pokúša otvoriť dvere?
Dieťa zostalo samo doma a zlodej sa snaží preniknúť do bytu? Je nevyhnutné, aby dieťa zavolalo rodičov a záchrannú službu 112. Rozhovor so službou bude zaznamenaný a aj v tom najhoršom scenári sa bude od čoho odpichnúť.
Môžem s vziať sladkosť od cudzej tety?
Žiadne jedlo, sladkosti ani hračky si od cudzích ľudí deti brať nesmú. Učte ho, že len príležitostne môže využiť ponuku svojej vlastnej babičky, známej pani susedky, ale nikdy nesmie vziať nič od človeka, ktorého bližšie nepozná alebo pozná len z videnia.
Čo robiť, ak začne doma horieť a nikto dospelý nie je doma?
Ak sa niekedy stane, že sa doma chytí požiar a rodičia ani nijaký dospelý dozor doma nie je, dieťa by malo byt okamžite opustiť a zavolať číslo 112. Kým záchranka vyšle požiarnikov, dieťa by malo utekať k susedom. Za žiadnu cenu dieťaťu nedovoľte, aby začalo požiar hasiť samo.
Čo, ak ma neznámy dospelý požiada o pomoc?
Vaše dieťa by v žiadnom prípade nemalo nijakému dospelému podávať pomoc, nanajvýš môže utekať k najbližšiemu dospelému a informovať ho tom, že ho neznámy človek na ulici o pomoc žiadal. Aj toto je však trochu riskantné, pretože v tých najhorších scenároch zločinci spolupracujú a komplic môže byť vždy nablízku. Radšej dieťaťu vysvetlite, že pomoc nemá dávať nikomu, pokiaľ to nie je jeho rovesník, kamarát zo školy či sused. Ak človek naozaj potrebuje pomoc, neobracia sa s ňou totiž na dieťa, ale volá na dospelých.
Čo urobiť, ak na mňa na ulici zaútočí túlavý pes?
V tomto prípade je dôležité, aby dieťa ostalo pokojné a zviera ešte viac neprovokovalo útekom. Psovi sa nikdy nesmie pozerať do očí, ale jeho pozornosť by malo skôr odvrátiť nejakou vecou, napríklad hodenou čiapkou, dáždnikom či mobilom. Jednoducho čímkoľvek, čo má po ruke. Keď zviera vec zaujme, potom môže pomaličky ustupovať do bezpečia. Akonáhle sa rozbehne, pes to zaregistruje a rozbehne sa za ním.
Komu môžem otvoriť dvere, keď som doma sám?
Naučte svoje dieťa, že kým nie ste doma vy, nesmie otvárať dvere nikomu. Rodičia od bytu kľúče majú a otvoria si sami. Cudzí ľudia môžu vyklopkávať a vyzváňať koľko chcú, dvere sa nikdy neotvoria skôr než nie sú doma rodičia. Ani keby ich volal von kamarát od susedov, rozprávať sa s ním môže iba cez dvere.
Čo, ak doma cítiť plyn?
Ak dieťa zacíti plyn, malo by postupovať presne tak isto, ako pri požiari. Teda zavolať číslo 112, utekať k susedom, ktorí sú doma a volať rodičov.
Čo robiť, ak ma volá do výťahu cudzí človek?
Do výťahu by dieťa nikdy nemalo nastupovať s cudzími ľuďmi. Pokiaľ to nie sú dobre známi susedia, nech si radšej zíde po schodoch peši alebo si počká, kým výťah príde znova.
Čo robiť, ak sa na ulici ocitnem počas búrky?
V takomto prípade je potrebné sa ukryť do najbližšieho supermarketu, obchodu alebo pod krytú autobusovú zastávku a odtiaľ volať rodičom. V prípade, že rodič nemôže pre dieťa prísť osobne, je treba dieťaťu vysvetliť, že búrku musí jednoducho prečkať a domov sa môže vrátiť, až keď sa nebude blýskať a nebudú udierať hromy.
Čo, ak ma zobral za ruku cudzí človek a nechce ma pustiť?
V tomto prípade naučte svoje dieťa, že je potrebné volať o pomoc, hlasno kričať, kopať nohami a brániť sa. Dieťa by sa zo všetkých malo snažiť upútať na seba čo najviac pozornosti.
Môžem sa ísť hrať na zamrznutú rieku?
Dieťa by si nikdy nemalo dovoliť odísť na zamrznutú rieku či jazierko, aj keď tam ide celá skupinka jeho kamarátov, pokiaľ o tom neviete. Ideálne je, ak dieťa bez dozoru dospelej osoby na takého klzisko nejde vôbec. Deti si nevedia podať prvú pomoc, obzvlášť ak sú ešte mladšie a v prípade, že sa pod nimi preborí ľad, s najväčšou pravdepodobnosťou sa niekto stane obeťou.
Naučte svoje deti pravidlá bezpečnosti, učte ich zodpovednosti a rozvážnemu správaniu. Ak sa naučia, ako reagovať v kritickej situácii, v dospelosti im to pomôže zvládať lepšie stres a v živote sa nestratia.
zdroj: babskeveci.sk (M), adme.ru
Nahlásiť chybu v článku