Čo vidíte na tomto obrázku? Blížiacu sa búrku, pláž a rozburácané more s vlnami určite nie

Monika Miková

Foto: archív TASR

Určite sa vám už niekedy stalo, že ste si boli niečím na prvý pohľad istý, ale realita bola úplne iná. Na sociálnych sieťach sa často šíria fotky tzv. optické ilúzie, ktoré neraz poriadne potrápia každého. Nie vždy je všetko totiž tak, ako sa nám zdá. Pozrite sa na fotografiu, ktorú nedávno uverejnili na portáloch Ladbible a Metro.co

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mind Melter (@mind.melt.fvctory) on

Optická ilúzia

Optické ilúzie označované tiež ako zrakové klamy sú obrázky, alebo fotografie, ktorých vnímanie sa líši od objektívnej reality. Prečo tomu tak je? Ľudské oko a mozog si pod vplyvom skúseností mnohokrát domýšľajú veci, ktoré na obrázku nie sú. Existuje veľa kategórií optických ilúzií, tie najznámejšie podľa stránky Brainden sú:

  • tváre
  • zvieratá
  • ilúzie pohýbu
  • miznúce
  • slovné
  • umelecké
  • paobrazy
  • testy farbosleposti
  • čiarové
  • ilúzie s perspektívou
  • 3D klamy

Pláž a morské vlny

Posledná fotografia, ktorá má za následok ,,rozdelenie“ ľudí na sociálnych sieťach zobrazuje pláž v noci.

Na fotografií nie je nič zvláštne. Je vidieť nočnú pláž s vlnami počas prichádzajúcej búrky. Používateľ sociálnej siete Twitter pod prezývkou Nayem uvádza: „ak vidíte pláž, oblohu nad morom, skaly a hviezdy, potom ste umelcom, ale v skutočnosti to nie je maľba ani fotografia. Je to dolná časť dverí od auta, ktorá potrebuje opravu.“

Dvere auta, alebo pláž? Ste umelec a prečo práve umelec?

To, čo na fotografiách vidíme v skutočnosti závisí od toho, ktorá hemisféra nášho mozgu je dominantnejšia. Ak vyhráva ľavá strana, naše myslenie a vnímanie je viac logické, vynikáme vo vede, či matematike. Pravá hemisféra ovláda našu kreativitu a teda umelecké sklony. Ak ste sa dali nachytať podobne ako my v redakcii, nezúfajte. Veď aj osoba, ktorá fotila dvere svojho auta, tam videla pláž a vlny.

Skutočné optické ilúzie morí

Aj nedávno sme vás informovali o zaujímavom fenoméne štvorcových vĺn, ktorý nevzniká v každom mori. O čo vlastne ide? Pretože príroda je krásna, ale i nevyspytateľná a neradno sa s ňou zahrávať, i tento optický klam je najlepšie sledovať z diaľky.

Vzniká na miestach, kde sa stretávajú dve moria, z ktorých každé má vlastné prúdenie a vlny. Zvyčajne je toto stretnutie vĺn nevýrazné, avšak, ak vlny pôsobia kolmo na seba, dokážu vytvárať štvorcové obrazce na hladine vody. Vyzerá to náramne efektne a zaujímavo. Dôvodom nebezpečnosti takýchto vĺn sú najmä silné a protichodné prúdy. Plavec či malá loď sa v nich môže dostať do poriadnych problémov. Keďže tieto vlny dokážu prevrátiť aj menšiu loď, pre plavcov môže byť takéto more extrémne nebezpečné.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Silvia-Helena Priilaht (@spriilaht) on

Najnovšie články