Hubárska mapa Slovenska: Najvychytenejšie lokality a všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť o zbere

Hyriaková Kristína

Foto: Facebook Babské veci

Teplé a daždivé počasie. To je presne to, čo huby milujú. Jún bol pre ne skutočne ideálny mesiac, kedy dostali príležitosť, aby poriadne vyrástli. Milovníci zbierania aj konzumovania sa teda môžu tešiť. Začala sa hríbová sezóna.

Článok pokračuje pod videom ↓

Huby majú svojich milovníkov a odporcov, nič medzi tým neexistuje. Niektorí ľudia ich neradi konzumujú, no užívajú si, keď ich môžu chodiť zbierať a aj to je určite dôvod na to, aby ste si to poriadne užili. Na stránke nahuby.sk môžete nájsť prehľadnú mapu, kde rôzni zberatelia pridávajú fotografie z miest, kde práve hríby nazbierali a aj ako vyzerajú. Keď teda chcete vedieť, kde by ste mali v okolí vášho bydliska vyraziť, aby ste mali čo najlepší úlovok, táto stránka je určená práve pre vás.

Foto: unsplash

Ktoré hríby by ste mali zbierať?

Na tejto stránke môžete nájsť aj zoznam jedlých a nejedlých húb, ktoré v aktuálnom mesiaci rastú. Nájdete medzi nimi tie, ktoré sú aj notoricky známe, no aj neznámejšie. Ktoré teda môžete už teraz nájsť?

  • hlivy (buková, lieviková, závojová)
  • hríby (bronzové, dubové, hrabové)
  • kozáky (belostné, brezové, dubové, hnedé, hrabové, osikové, sivozelené, rozličnofarebné, smrekové a ďalšie)
  • kuriatko jedlé
  • masliaky (obyčajné, smrekovcové a ďalšie)
Foto: unsplash
  • pečiarky (dvojvýtrusné, hájové, letné, obyčajné, ovčie, poľné)
  • plávky (hnedočervené, hrabové, jahodovočervené a ďalšie)
  • rýdziky (dubové, surovičkové a ďalšie)
  • suchohríby (hnedé, červenohnedé a ďalšie)

Medzi hríby, ktoré môžete teraz nájsť, patrí skutočne veľmi veľa druhov, vybrali sme však tie, ktoré sú označené nielen ako jedlé, zároveň však aj ako veľmi chutné.

Foto: Reprofoto Nahuby.sk

Ako správne zbierať?

Väčšina z nás si zbieranie húb nepredstavuje ako vedu a berieme to jednoducho tak, že keď ho uvidíme, zvážime či je jedlý, odtrhneme ho a vybavené. Hubári však premýšľajú aj nad tým, aby bolo ich dostatok aj na ďalší rok. Keď začnete na internete hľadať a premýšľať nad tým, čo je pre hríby to najsprávnejšie, zistíte, že väčšina ľudí radí, aby sme ich radšej odtrhli a nevyrezávali.

Ako uvádza portál Pravda, keď necháme v zemi odrezaný kúsok hlúbika, môže začať hniť a tak zničiť celé podhubie. Preto by ste mali huby zbierať spôsobom, že ich krúživým pohybom v smere hodinových ručičiek odtrhnete. Jamku by ste mali potom zahrnúť, aby podhubie nevyschlo.

Foto: unsplash

Sušenie

S hubami sa už neodmysliteľne spája aj sušenie. Na stránke hubárstvo.sk je podrobne opísaný ten najlepší spôsob, ako hríby očistiť a sušiť spolu s fotografiami. Pripomínajú, že dôležité je, aby ste mali huby správne nakrájané a dali si pozor na to, aby neboli napadnuté hmyzom. Časti, ktoré sú takto poškodené, musíte vyhodiť, inak sa môže stať, že vám jeden červík poškodí celú časť hríbu, ktorý chcete usušiť. Upozorňujú tiež na to, aby ste huby nekrájali na príliš veľké a hrubé kusy, pretože ich sušenie bude trvať dlho a môžu začať plesnivieť.

Kde je sušenie najlepšie?

Existuje hneď niekoľko spôsobov sušenia húb. Klasické, ktoré si pamätáme ešte z detstva, je sušenie na papieri, poprípade na plechu. Toto už však nie je príliš odporúčané, vzhľadom na to, že ich musíte otáčať a majú tendenciu vlhnúť a plesnivieť. Ideálne je sušenie na sieti v polotieni alebo na niti. Vždy si však dávajte pozor, aby sa navzájom nedotýkali. Hríby sú správne vysušené vtedy, keď sú krehké a lámu sa, vtedy je ideálne ich dať do zatváracích pohárov a na tmavé miesto.

Foto: unsplash

Mrazenie

Možno to pre vás bude prekvapením, ale huby môžete aj mraziť. Podstatné však je, aby ste nikdy nezabúdali na to, že v nich prebiehajú rôzne procesy, ktoré vám môžu spôsobiť tráviace ťažkosti. Mraziť by ste mali len čerstvé huby, ktoré však predtým vložíte do vriacej a mierne osolenej vody. Niekoľko minút ich povarte, a potom vložte do vreciek a do mrazničky. Keď ich budete chcieť použiť, nerozmrazujte ich, rovno s nimi začnite pracovať. Neskladujte ich však príliš dlho, maximálne len tri mesiace.

Chystáte sa v dohľadnej dobe na zbieranie hríbov alebo si ešte počkáte? Nezabúdajte na to, že hubárov je na Slovensku viac ako dosť, preto je potrebné, aby sme boli ohľaduplní a nezbierali viac, ako skutočne potrebujete.

Najnovšie články