Igor Matovič: Je to kopanec do zadku celej vlády, no Borisa Kollára nebudem vyzývať na odstúpenie

Lucia Mužlová , TASR

Foto: TASR - Martin Baumann

Keď sa prevalila kauza s palgiátorstvom predsedu Národnej rady Borisa Kollára, vo verejnosti to spustilo diskusiu. Niektorí sú za to, aby z funkcie odstúpil, iní hovoria, že dôležité sú činy a nie tituly.

Na vyjadrenie premiéra Igora Matoviča sa včera čakalo do neskorších poobedných hodín, no nakoniec pred verejnosť aj novinárov predstúpil a kolaičného partnera obhajoval. Otázne je, prečo sa k celej veci politici nestavali podobne, keď išlo o prípad Andreja Danka a jeho rigoróznej práce.

Foto: TASR – Michal Svítok

Predseda vlády SR Igor Matovič oznámil, že nebude vyzývať Borisa Kollára na odstúpenie v súvislosti s podozrením na plagiátorstvo diplomovej práce. Prioritou je pre neho fungovanie súčasnej vlády.

Premiér svoj postup zdôvodnil tým, že nechce ohroziť pád vlády a návrat „mafie“ do čela štátu. „Chcem splniť to, čo som ľuďom sľúbil, očistiť Slovensko od mafie. Vzhľadom na túto zodpovednosť neurobím nič, čo by ohrozilo stabilitu tejto koalície,“ zdôraznil Matovič. „Ak si mám dať na misku váh jednu diplomovku a stabilitu vládnej koalície, určite bude mojou prioritou udržať vládnu koalíciu,“ zopakoval. Poukázal na to, že jeho rozhodnutie determinuje i situácia Slovenska po predchádzajúcom vládnutí Smeru-SD i pandémia nového koronavírusu.

Kollár je vraj svojprávny dosť

Šéf parlamentu je podľa neho dostatočne svojprávny, aby vyvodil zodpovednosť v celej situácii. Priznal zároveň, že kauzu berie ako „kopanec do zadku celej vlády“. Podľa neho však dokumentuje to, aké dôležité je urobiť kvalitatívnu reštrukturalizáciu vysokého školstva. „Tým myslím, že zrušíme bez hanby polovicu vysokých škôl, umelo vytvorené školy v Skalici, Sládkovičove a podobné bludy, ktoré deformujú systém,“ zdôraznil Matovič.

Foto: TASR – Michal Svítok

K plagiátorstvu sa vyjadrovali aj iní politici

Predpokladá, že na konci leta bude môcť vláda predstaviť zásadnú reformu vysokého školstva. Predsedníčka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová na premiérov postup reagovala, že Matovič sa za necelých 100 dní vo funkcii vyrovnal Robertovi Ficovi (Smer-SD). Premiér si podľa nej nestojí za svojimi slovami, ktoré svojho času adresoval Andrejovi Dankovi (SNS) v prípade jeho diplomovej práce.

Od Danka žiadal Matovič exemplárne potrestanie a odvolanie z funkcie predsedu parlamentu. „Vyzývam pána Matoviča, aby teraz ukázal, že nie je len opozičný ‚krikľúň‘, ale líder koalície, ktorý si vie upratať so svojimi koaličnými partnermi,“ povedala Bihariová. Predseda vlády má podľa nej možnosť ukázať, že nedopustí, aby sa hazardovalo s dôverou jeho voličov.

Najnovšie články