Mal skončiť na tanieri ako hlavný chod. Zlatý retríver sa rozplakal od šťastia, keď ho aktivisti zachránili pred istou smrťou z desivej psej farmy

Lucia Mužlová

Psie mäso na ázijskom jedálničku je v 21. storočí veľmi kontroverznou témou. Kým pre východnú a juhovýchodnú časť tohto kontinentu ide viac menej o tradičný pokrm, západný svet vidí túto situáciu celkom inak. S požívaním a servírovaním psieho mäsa však často nesúhlasia ani „domáci“, ktorí následne rôznymi spôsobmi „bojujú“ proti tomuto svetu nepochopiteľnému zvyku. A zvieratá sa im za to vedia odvďačiť. 

Len pred pár dňami našu planétu obletelo dojímavé video z čínskeho Kunmingu. Natočili ho aktivisti z Kunming’s Sanhe Animal Protection Centre, centra, ktoré sa zaoberá ochranou zvierat. Vidieť na ňom môžete psa, ktorý na záberoch doslova plače vďačnosťou. Vďaka svojim záchrancom totiž len o chlp unikol smrti a hroznému osudu.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=122&v=pMz86Joqwu4

Skupina aktivistov tohto zlatého retrívera spolu s ďalšou dvadsiatkou psov zachránili na miestnom trhu v meste Kunming. Za všetky zvieratá dokopy pritom organizácia zaplatila predavačovi psieho mäsa v prepočte viac ako 1800€ (14 450 jüanov), ktoré sa jej na tento účel podarilo vyzbierať. „Majiteľ“ ich pritom pravdepodobne odchytil len tak na uliciach mesta. Taký je v tomto biznise totiž zvyk.

Podľa AnimalAsia je len v samotnej Číne ročne pre mäso zabitých asi 10 miliónov psov a 4 milióny mačiek. Ak by sme sa pozreli na štatistiku celej Ázie, potom tieto čísla poskočia niekoľkonásobne. Obchod s psím mäsom, ich odchyt, „skladovanie“ a samotné porazenie zvierat pritom často sprevádzajú tie najkrutejšie spôsoby. Aktivisti a organizácie na ochranu zvierat preto pre tento druh priemyslu v modernej spoločnosti miesto nevidia. A my s nimi musíme súhlasiť.

Pozri aj: Uškrtené, na smrť ubité alebo otrávené. Takto končí na Bali ročne 70-tisíc psíkov, ktoré domáci servírujú ničnetušiacim turistomdailymail.co.uk

Najnovšie články