Meštiansky dom aj prázdninové bývanie: Dom v Čechách v sebe spája históriu a modernosť

Dorota Mikulášová

Foto: IGLOO ARCHITEKTI

Rodina si zažiadala doplniť meštiansky dvor o prázdninové bývanie. Sedieť má do kontextu historického prostredia aj ponúkať súčasný moderný štandard. Pozrite sa, ako to dopadlo.

Historické jadro malebného Nového Města na Moravě sa datuje až do 16. storočia. Ako píše portál LINKA, práve v týchto miestach, vo dvore meštianskeho domu v tesnom kontakte s historickou štruktúrou zástavby s pôvodnými stavbami a architektonickými detailmi, si štvorčlenná rodina priala vytvoriť bývanie. Zatiaľ len dočasné, no do budúcna s využitím aj pre to trvalé.

Štúdio IGLOO ARCHITEKTI tak malo pred sebou neľahkú úlohu. Prístavba totiž mala zachovať a posilniť ducha historickej stavby aj štruktúru zástavby mesta. Mimochodom, práve táto časť je v celom meste najviac zachovaná. Zároveň však mal príbytok poskytovať bývanie v súčasnom modernom štandarde. 

Foto: IGLOO ARCHITEKTI

Poslednou, no nemenej dôležitou požiadavkou klienta bolo prepojenie interiéru s exteriérom, vďaka krytému priestoru, ktorý by mal byť orientovaný do slnečnej časti záhrady.

Kde bude stáť

Pozemok, na ktorom mal nový príbytok stáť, je dlhší a užší, smerom k juhovýchodu dokonca výrazne svahovitý. Pôvodný dvojpodlažný obytný dom s manzardovou strechou a presklenou pavlačou stojí blízko námestia. Kolmo naň nadväzujú pôvodné hospodárske budovy, umiestnené pozdĺž vysokého múru, ktorý oddeľuje meštiansky dom od susedných stavieb.

Na prístavbu si architekti zvolili polohu pozdĺž hraničného múru, v medzere medzi existujucim objektom pôvodných chlievov a stodolou. V tejto časti už kedysi stáli hospodárske budovy.

Foto: IGLOO ARCHITEKTI

Výhodou tejto pozície domu je oslnenie obytných miestností a terás, ale aj zachovanie existujúcich trás pohybu, prejazdov a vstupov.

Ako vyzerá

Kvôli svahovitému pozemku je celá prístavba rozdelená do niekoľkých výškových úrovní, čo umožňuje zmenšovať a členiť hmotu domu, ktorá sa tak prirodzene prispôsobuje morfológii terénu a znižuje v smere spádu. Zároveň dom pôsobí objemovo oveľa menšie.

Kľúčovú rolu v celej novostavbe zohrávajú tradičné a lokálne materiály, akým je napríklad drevo, oceľ, hladená biela omietka, kameň aj sklo. Ak sa na to pozrieme detailne, dom je navrhnutý ako murovaná stenová konštrukcia s nosným obvodovým murivom. To je z vápennopieskových tvárnic s vonkajším zateplením. Stropy nad prízemím sú drevené, trámové so záklopom, doplnené pomocnou oceľovou konštrukciou. Konštrukcia strechy je drevená, pokrytá titánzinkovým plechom.

Okná na prístavbe sú umiestnené len tam, kde sú dôležité a opodstatnené. Ide o kompozíciu najmä štvorcových okien s rôznou pozíciou v ostení tak, aby rôznorodosť podporila dojem vrstevnatosti a tvarovej aj konštrukčnej rozmanitosti miestnych dvorových stavieb.

Foto: IGLOO ARCHITEKTI

Takéto presklené plochy pôsobia ako živé obrazy, ktoré sa menia podľa ročného obdobia a svetelných podmienok. Súčasne prinášajú do interiéru dôležitý svetelný štandard a hodnotné výhľady do exteriéru.

Najnovšie články