Svadobné šaty tak, ako ich poznáme dnes sa stali populárne až v 19. storočí a to vďaka kráľovnej Viktórii. Bola prvou ženou, ktorá si na svadbu obliekla biele svadobné šaty. Predtým si ženy obliekali buď tradičný odev, alebo jednoducho šaty, ktoré boli určené na slávnostnú príležitosť. V dnešnej dobe už nájdeme len málo svadobných šiat, ktoré by neboli „tradičné“ biele. V niektorých kultúrach však ešte stále môžete nájsť skvosty, ktoré vyzerajú úžasne.
Japonsko
V Japonsku nosia ženy počas svadobného obradu dvojo šiat. Jedny biele a jedny červené.
Ghana
Svadobné šaty v Ghane sú pestrofarebné, s mnohými vzormi. Každá rodina tu má svoj vlastný farebný tkaný vzor.
Rumunsko
V súčasnej dobe drvivá väčšina mladých Rumunov dáva prednosť modernej svadbe. V niektorých oblastiach však stále môžete natrafiť na tradičné odevy, pričom tak ako u nás, aj tam sa odlišujú v závislosti na regióne.
Sami, Severná Európa
Sami sú pôvodní obyvatelia žijúci v Laponsku. Ich tradičné šaty vám môžu veľa povedať o ich vlastníkoch. Hranaté odznaky znamenajú, že človek je ženatý a okrúhle znamenajú, že človek je slobodný.
https://www.instagram.com/p/36pEogqp7U/
Srí Lanka
Na svadbe je stredobodom pozornosti najmä nevesta. Keď však budete v Srí Lanke, nespustíte oči od ženícha.
India
V Indii sú červené a ružové šaty tradíciou. Výnimkou nie je ani červená bodka v strede čela.
Škótsko
V Škótsku nosí ženích tradičný kilt a po samotnom svadobnom obrade odovzdá svojej žene zdobenú šatku, čo symbolizuje, že žena patrí do novej rodiny.
Pakistan
Hoci je Pakistan islamský národ, jeho tradície majú veľa spoločného s indickými zvykmi. Najobľúbenejšie sú práve červené šaty a nádherné zdobené ruky.
https://www.instagram.com/p/BHKaQPyjYI5/
Etiópia
Možno vás to prekvapí, ale Etiópia je jediná krajina v Afrike, kde je kresťanstvo oficiálnym náboženstvom. Väčšina etiópskych obyvateľov patrí k etiópskej ortodoxnej cirkvi. To je dôvod, prečo sa tu svadobný obrad podobá na ten, aký majú v Grécku, či v Rusku.
Indonézia
Indonézske svadby sa môžu značne líšiť od ostrova k ostrovu. S viac ako 300 etnickými skupinami a 6 hlavnými náboženstvami je táto relatívne malá krajina križovatkou rôznych kultúr a civilizácií.
Kaukazské národy
Na tradičné kaukazskej svadbe má ženách tradičný kabát a meč pripojený na opasok.
Čína
Tradičné svadobné šaty v Číne sú červené. V tejto krajine biela farba symbolizuje čas smútku a pohreby. Po obrade ženích odstráni červený závoj z hlavy nevesty.
Havaj
Na tradičnej havajskej svadbe je ženích oblečený v bielom. Svadby sú plné kvetov, ktoré nesmú chýbať ani na hlavách neviest.
Malajzia
V Malajzii sa väčšina svadobných obradov koná v moslimskej tradícii. Nevesty volia často na šatách fialové odtiene, no výnimkou nie je ani svetlá, krémová farba.
Židia v Jemene
Väčšina židovských komunít nemá žiadne špeciálne svadobné šaty. Židia žijúci v Jemene sú však výnimkou. Dievčatá dedia takéto zdobené svadobné šaty po svojich predkoch.
https://www.instagram.com/p/BEeb_a6vavh/
Južná Kórea
V Južnej Kórei sú stále viac a viac populárne tradičné svadby. Podľa tradície by mal ženích niesť svoju nevestu okolo stola na chrbte, To symbolizuje, že sa nevesta môže na svojho muža spoľahnúť.
Nórsko
V Nórsku je bežné nosenie tradičného nórskeho kostýmu, hlavne ak sa jedná o oslavy, svadby a krstiny.
Bali
Svadba na Bali vás určite ohromí svojou veľkoleposťou a bohatosťou. Tradičné svadobné oblečenie v sebe nesie mnoho zložitých detailov. Počas obradu majú ženích aj nevesta na hlavách zlaté koruny.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku