Musím vám povedať, maľovanie na hodváb je aktivita, ktorá dokáže človeka neskutočne uvoľniť. Nemusíte na nič myslieť, dokonca nemusíte mať na takéto maľovanie úplný talent. Krásne dielo vytvoríte len tým, že budete farby do hodvábu postupne zapúšťať a umenie sa v podstate vytvorí aj samé. Chcete si vytvoriť nádhernú ručne maľovanú hodvábnu šatku, šál či kravatu? Potom je tento návod určený pre vás.
Budeme potrebovať:
hodvábnu šatku (prípadne vreckovku, kravatu a pod.)
farby na hodváb
kontúrovacie perá
štetce
kelímok s vodou
drevený rám
gumičky
kovové štipce
fén
Postup:
V prvom rade je potrebné si vyrobiť drevený rám, kde pripevníme šatku. Stačiť vám budú motúzy a 4 rovnako dlhé dosky, ktoré spojíme do tvaru štvorca. To, ako to vyzerá môžete vidieť na fotografii. Samozrejme, ak rám máte (napr. z obrazu) použite ten. Fantázii sa medze nekladú.
Na rám je potrebné si pripevniť kovové štipce na gumičke tak, aby boli flexibilné a teda naťahovacie. Hodvábnu šatku si najskôr celú namočíme v čistej studenej vode a dobre ju vyžmýkame. Následne ju pripevníme štipcami k rámu tak, aby bola poriadne napnutá. Ak máte štvorcovú šatku, na každej strane rámu by mali byť 4 štipce na gumičke.
Následne si môžeme kontúrovacím perom naznačiť tvary a vzory. Ak použijeme kontúrovacie perá, je to istota, že za hranicu nám farba nepôjde. Maľovanie na hodváb je o rozpíjaní, to znamená, že ak chceme presné tvary, potrebujeme ich vymedziť.
Ak sa bojíte kresliť priamo kontúrovacím perom alebo farbou, existujú fialové perá, ktorými si vzory môžete predkresliť. Tie sa praním zmažú samé, čo je skvelé, ak máte trasľavú ruku ako ja 🙂 Dôležité je, že kontúrovacie pero musí byť pred farbením úplne suché, to znamená, že si pomôžeme fénom.
Následne si nakvapkáme na paletu tekuté farby, zmiešame si rôzne odtiene a vezmeme štetec. Farby pomaly zapúšťame smerom od stredu k okrajom vzoru. Ak chceme farbu zmeniť za nejakú inú, štetec dobre umyjeme v čistej vode a otrieme do papierovej servítky.
Takto postupujeme už podľa vlastnej fantázie. Môžeme vyfarbiť len vzory, prípadne aj celú šatku. Na záver si pomôžeme fénom, ktorým šatku vysušíme. Hotovú šatku prežehlíme a až následne perieme. Hlavne nie naopak, pretože si dielo zničíte a farby sa rozpustia.
Tu je pár nádherných nápadov, aké šatky môžete vytvoriť
zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.)
Nahlásiť chybu v článku