Nemusíte míňať peniaze na antibakteriálne gély. Takto jednoducho si ho vyrobíte aj doma

Kristína Hagarová

Foto: redakcia babskeveci.sk

Ľudia sa kvôli koronavírusu doslova zbláznili. Vykupovali potraviny, ale aj hygienické potreby, ktoré sa nedali nikde zohnať. Mydlá a antibakteriálne gély boli takmer nedostupným tovarom. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nedávno sme pre vás priniesli článok, v ktorom sme vás informovali o tom, ako ľudia stáli v radoch len kvôli tomu, aby si kúpili antibakteriálny gél a mydlá. Predavačky to nestačili vykladať a objednávať. Keďže nikdy nevieme, kedy budeme niečo také potrebovať, je dôležité, aby sme vedeli, ako si správne umývať ruky, poprípade nájsť návod, ako si vyrobiť účinné antibakteriálne mydlo. Najnovšie vydala Svetová zdravotnícka organizácia WHO návod na to, ako si ho pripraviť doma.

Antibakteriálny gél si vyrobíte aj doma

Všetci sa zhodujú na tom, že ak chcete predchádzať chorobám, základ je poriadne si umývať ruky. Antibakteriálny gél na ruky si môžete vyrobiť poľahky aj doma. Potrebujete na to len nádobu s ryskou, striekačku, fľašu čistého alkoholu, glycerín, 3 % peroxid vodíka. Všetko by ste mali zohnať v drogérii alebo v lekárni.

Foto: unsplash

Postup

Zoberte potom čistú nádobu, kde je vyznačený jeden liter a nalejte do nej 830 mililitrov alkoholu. Potom pomocou striekačky odoberte 42 mililitrov peroxidu vodíka a pridajte ho do alkoholu. Všetko potom poriadne premiešajte. Pridajte 15 mililitrov glycerolu, všetko uzatvorte a premiešajte. Celý obsah vlejte do litra vychladenej prevarenej vody a opäť premiešajte. Vyrobený dezinfekčný gél nechajte niekoľko dní odstáť, a potom môžete používať.

Umývate si ruky správne?

Veríme tomu, že umývanie rúk je súčasťou každodenného života všetkých z nás. Napriek tomu mnohí ľudia nevedia, ako by si mali čo najúčinnejšie umývať ruky, aby ste ich mali vždy čisté. Podľa stránky NBC news existuje veľmi veľa dospelých ľudí, ktorí si síce ruky umývajú, nerobia to však správne. Existuje hneď 5 krokov na to, ako si správne umývať ruky.

Foto: unsplash

Takéto je správne umývanie rúk

 1. Navlhčite si ruky až po zápästia čistou tečúcou vodou. Vypnite vodu a naneste dostatočné množstvo mydla.
 2. Mydlom si ruky poriadne umyte. Nezabudnite na chrbát rúk, zápästia, oblasť medzi prstami a nechty.
 3. Umývajte si ruky aspoň 20 sekúnd.
 4. Dôkladne si opláchnite ruky pod tečúcou vodou.
 5. Ruky si osušte čistou papierovou utierkou alebo ich nechajte vyschnúť len tak na vzduchu.
Foto: unsplash

Kedy si ruky umývať?

Ďalším faktorom je aj to, kedy by ste si mali ruky umývať. Väčšina z nás má zaužívané, že si ruky umýva vždy po príchode domov a po toalete. Existuje však celý zoznam toho, kedy by ste si mali ruky umyť.

 • Pred, počas a po príprave jedla.
 • Tesne pred jedlom.
 • Pred a po starostlivosti o niekoho chorého.
 • Pred a po ošetrení rany či porezania.
 • Po použití toalety (a to aj v prípade, že prebaľujete dieťa).
 • Po vyfúkaní nosa, kašľaní alebo kýchaní.
 • Po hladkaní zvieraťa, krmiva pre zvieratá alebo živočíšneho odpadu.
 • Po kontakte s odpadkami.
Foto: unsplash

Školský experiment

Ešte v decembri sme vám priniesli článok o školskom projekte s názvom Aké čisté sú vaše ruky? ,kde vložili do samostatných vreciek päť kúskov chleba. Jeden bol vložený do vrecka nedotknutý, druhého sa chytili deti neumytými rukami, ďalšieho tie, ktoré si ruky umyli mydlom a vodou a jeden od detí, ktoré použili dezinfekčné prostriedky na ruky. Posledným chlebom prešli po klávesnici od počítača. Výsledky boli šokujúce a najlepšie na tom bol chlieb, ktorý deti chytali po tom, čo si umyli ruky vodou a mydlom.

Čo si myslíte o takomto umývaní rúk? Robili ste to doteraz správne?