Niektorí seniori si v roku 2023 prilepšia, dôchodky čaká hneď niekoľko zmien. Desiatky eur navyše však nedostanú všetci

Kristína Hagarová

Foto: maxpixel

Mnohí seniori si v roku 2023 prilepšia. Kvôli inflácii budú dôchodky rásť nahor takmer o 12 %. Niektorým vyhovie aj rodičovský bonus, ktorý sa zavedie ako novinka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TVNoviny. Niektorí však od štátu nedostanú nič navyše. V prvom rade sa v januári 2023 zvyšujú dôchodky. Dôchodcovská inflácie medzitým narástla o 16 %. Seniori tiež môžu nájsť na webe Sociálnej poisťovne informatívnu kalkulačku, kde si môžu informatívne vypočítať, koľko dostanú.

Foto: unsplash

O koľko si môžu seniori prilepšiť?

Pokiaľ máte dôchodok 500 eur, prilepšíte si o 59 eur. Všetky dôchodky budú prepočítané automaticky a list dostanú seniori domov poštov. Zvýšenie dôchodkov však nie je všetko. Okrem toho môžu dostať ešte ďalšie peniaze navyše a síce rodičovský dôchodok za vychované deti. Tí seniori, ktorých deti platili dva roky spätne odvody na Slovensku, môžu očakávať za každého bonus vo výške jeden a pol percenta platu. Najviac po 22 eur za dieťa na mesiac.

Niektorí nedostanú nič

Do konca februára musia deti svojim rodičom bonus odmietnuť. Podľa informácií portálu už dostali niekoľko stoviek vyhlásení. Mnohí seniori však nedostanú ani euro navyše, keďže minimálne dôchodky sa nerozmrazia. So zvyšovaním minimálneho dôchodku sa ráta najskôr v roku 2024.