Aj finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko, Marián Búlik, upozornil na to, že vláda znížením odvodov do druhého piliera zoberie predovšetkým mladým ľuďom peniaze z ich budúcich dôchodkov a dá ich súčasným dôchodcom v dodatočných dávkach v podobe 13. a rodičovského dôchodku. Na toto konsolidačné opatrenie tak doplatia najviac mladí ľudia a finančný vplyv pocítia všetci sporitelia do 45 rokov.
Sporitelia si podľa analytika spoločnosti XTB, Mareka Nemkyho, tiež nemôžu byť istí dostatočnou výplatou z prvého piliera. Priebežný dôchodkový systém sa totiž vyznačuje postupným znižovaním pomeru výplaty k priemernej mzde a zvyšovaním veku odchodu do dôchodku v dôsledku nepriaznivého demografického vývoja. Negatívny zásah do druhého piliera v prospech priebežného systému tak prehlbuje nedostatky v nastavení dôchodkového systému.
„Slovensko čaká tretie najrýchlejšie starnutie populácie v Európe, čo znamená, že počet pracujúcich na jedného dôchodcu klesne z dnešných 3,5 : 1 na 2 : 1 do roku 2050. Ak vláda nechce ísť cestou dramatického zvyšovania odvodov a daní a zároveň nebude systém reformovať, výdavky na dôchodky by mohli narásť na vyše 22 % HDP, čo je dlhodobo absolútne neudržateľné,“ uviedol Búlik.
Prídu o desaťtisíce eur
Ako píše portál Forbes, v praxi tak budúci dôchodcovia prídu až o desaťtisíce eur. Analytik Slovenskej sporiteľne, Marián Kočiš, na to poukázal na príklade s minuloročnou priemernou mzdou 1 304 eur a jej indexáciou o 4,5 percenta ročne, čo je zhruba desaťročný priemerný rast priemernej mzdy.
„Predpokladajme, že peniaze skončia v indexových alebo akciových fondoch, a preto si očakávaný výnos stanovíme na úrovni šesť percent ročne,“ hovorí a dodáva, že je pri tomto odhade konzervatívny. „Výsledok nášho zjednodušeného príkladu ukazuje, že v 40 ročnom horizonte bude mať sporiteľ na svojom penzijnom konte o desiatky tisíc eur menej,“ zhodnotil Kočiš.
Nahlásiť chybu v článku