Rodičovstvo ženy stresuje viac ako práca, tvrdia vedci. Poznáme dôvod a ten je naozaj závažný

Gabriela Kinčoková

Foto: flickr.com

Narodenie dieťaťa je to najkrajšie, čo sa v živote ženy môže stať. Každý si toto obdobie predstavuje, ako obdobie plné radosti. Naopak, mnohé ženy cítia úzkosť, depresiu, smútok a únavu. Práve tieto pocity sú zodpovedné za to, že mnohokrát ľudia začnú o sebe ako o rodičoch pochybovať. V článku nájdete 5 príkladov toho, čo by ste mali prestať robiť, ak sa chcete vyhnúť pocitu zlého rodiča.

Článok pokračuje pod videom ↓

Túžba byť tým dokonalým

Foto: unsplash

Výskumníci z istej belgickej univerzity hovoria, že vyššie riziko rodičovského vyhorenia je spojené s vyšším vzdelaním rodičov. Pravdepodobne je to spôsobené tým, že sú pod veľkým tlakom, aby boli najlepší vo všetkom, čo urobia. Pravdou však je, že nie všetko, čo si stanovíte je reálne, a preto si môžete spôsobiť veľké nepríjemnosti ako vyhorenie a iné duševné problémy. Zníženie vašich štandardov a počúvanie dieťaťa by mohlo pomôcť. Nie je dôležité byť dokonalým rodičom pre vaše dieťa, dôležité je byť rodičom, ktoré vaše dieťa potrebuje.

Matky sociálnych sietí

Foto: unsplash

V dnešnej dobe veľa mamičiek trávi ešte pred samotným narodením dieťatka mnoho času na rôznych materských weboch či sociálnych sieťach. Matky sa začnú sústrediť hlavne na zovňajšok a nie na emócie. Možno preto je dnes Instagram sociálna sieť, ktorá spôsobuje najviac úzkostí, depresií a zlý spánok. A to je presne to, čo rodič nepotrebuje. Nezabudnite, že to, čo vidíte na sociálnych sieťach ani zďaleka nie je realita.

Pocit, že si nemôžete oddýchnuť

Foto: unsplash

Prvé mesiace života dieťatka sú veľmi monotónne a vyčerpávajúce. Je to neustály kolotoč toho istého. Vtedy začnete mať pocit, že si  nemôžete oddýchnuť či vyspať sa. Podľa štúdie sa zistilo, že matky, ktoré majú prvé dieťa, si ho začnú užívať až po 6 mesiacoch pretože sa snažia akceptovať zmenu, ktorá s rodičovstvom prišla. Ak máte pocit, že to chcete vzdať, požiadajte o pomoc rodinu či priateľov.

Veľká zodpovednosť

Foto: unsplash

Byť rodičom znamená, že máte ešte omnoho viac povinností. Variť, prať, upratovať či starať sa o domácnosť. Takáto veľká zodpovednosť môže človeka veľmi položiť. Jedna štúdia hovorí, že čím viac času a energie investujete do rodičovstva, tým väčšiu šancu máte na depresiu či úzkosť. Ak tomu chcete predísť, zapriahnite do roboty napríklad staršie deti. Pýtajte sa ich, čo by chceli jesť alebo robiť a nezabudnite ich požiadať o to, aby si upratali svoje hračky sami.

Pocit, že sa strácate

Foto: unsplash

Vec, ktorá môže ovplyvniť vaše psychické zdravie z veľkej miery je fakt, že ste všetko investovali do vášho dieťaťa a vy ste sa stratili. Dôležité je preto nájsť si čas pre seba vždy keď to bude možné či už to bude športovanie, čítanie knihy či dlhý kúpeľ. Materstvo je krásne obdobie preto by si ho mali ženy také aj zapamätať.

Gabriela, brightside.me