Čo sa deje s našim telom, keď sa bozkávame?

Michal Blaško

Počas vášnivého 10-sekundového bozku si spolu s partnerom navzájom vymeníte až 80 miliónov baktérií. Napriek tomu, že sa jedná o jednu z najnebezpečnejších interakcií medzi dvoma ľuďmi (ohrozenie baktériami a vírusmi), je to jedna z tých najpríjemnejších a najobľúbenejších činností dvoch zamilovaných. A prečo je to vlastne tak?

Článok pokračuje pod videom ↓

Bozkávanie nás všetkých sprevádza od začiatku nášho života. Aj keď v trošku inej podobe… Prvé bozky dostávame od svojich matiek a otcov ihneď po narodení. Obklopujú nás pocitom bezpečia a lásky. Tie dieťa pociťuje najmä pri dojčení, keď prijíma potravu od milovanej matky. Práve pri dojčení pohybuje dieťa perami podobne ako pri bozkávaní a pozitívne emócie, ktoré pri tom zažíva, sa mu dôkladne ukladajú do pamäti.

telegraph.co.uk/

telegraph.co.uk

Ďalším dôvodom je to, že ľudské pery sú vlastne najodhalenejšou erotogénou zónou na našom tele. Tak ľahko prístupné a tak preplnené citlivými nervovými zakončeniami, ktoré vysielajú množstvo príjemných impulzov priamo do našich mozgov. V mozgu sa okamžite začne šialenstvo zmyslov a hormónov, ktoré zabezpečia pocit, ktorý určite dobre poznáte.

news.discovery.com

news.discovery.com

Určite poznáte tú starú pravdu, že láska je vlastne chémia medzi dvoma ľuďmi. Prečo sa toto vlastne hovorí? Odpoveďou je práve prvý bozk. Pri bozku sa do práce zapoja hneď tri zmysly: a to čuch, chuť a hmat. Spoločne analyzujú vzruchy a informácie vyšlú do mozgu, ktorý tieto informácie spracuje a prezradí vám, či je pre vás osoba, ktorú ste pobozkali, dostatočne atraktívna.

yourtango.com

yourtango.com

Podľa výskumu, ktorý vykonali psychológia z Univerzity v hlavnom meste štátu New York, Albany, až 59% mužov a 66% žien ukončilo inak nádejný vzťah kvôli nevydarenému prvému bozku. To je jednoducho dôsledok, ktorý nedokážeme ovplyvniť. Náš mozog vyberá pre nás toho najlepšieho partnera bez ohľadu na náš názor. Mozog totiž vyberá človeka, ktorý má čo najodlišnejšiu stavbu DNA od tej vašej. Vaši potencionálni potomkovia budú mať totiž vzorku DNA od oboch rodičov, teda ich imunita z takto rozdielnych DNA bude o to väčšia. Jednoducho evolúcia… Alebo náhoda?

cracktwo.com

cracktwo.com

Okrem toho, že bozkávanie pomáha nášmu mozgu nájsť nám čo najideálnejšieho partnera, má aj mnoho ďalších výhod a účinkov na ľudské telo. Bozk podporuje tvorbu dopamínu, vďaka ktorému cítime túžbu. Ďalej pomáha tvoriť oxytocín, známy aj ako hormón lásky, adrenalín – zrýchľuje rytmus rytmus srdca a zvyšuje telesnú teplotu, kortizol – hormón, ktorý znižuje stres. Taktiež sa vám rozšíria cievy a prehĺbi dýchanie. A to všetko kvôli jednému bozku….

Najnovšie články