Toto sú jednoduché tipy, ako zbaviť svoje deti závislosti na telefónoch, hovoria odborníci. V dospelom živote vám poďakujú

Lucia Mužlová

Foto: unsplash

Tipy, ako zvládať výchovu vám prinášame pravidelne, no každý rodič sa koniec koncov snaží robiť pre svoje deti len to najlepšie. Niektoré metódy fungujú, iné naopak nie. Treba mať na pamäti, že každé dieťa potrebuje individuálny prístup. V dnešnej dobe rodičov najviac trápi, že deti radšej venujú pozornosť mobilnému telefónu, sociálnym sieťam alebo hrám. Do akej miery je to v poriadku?

Foto: flickr

Ak ste sa pristihli cez víkend v situácii, kedy ste vy ako rodičia sedeli v obývačke a pozerali televíziu a vaše deti boli pri vás s telefónmi v rukách, niečo nie je v poriadku. Trávite síce čas spolu, no duchom ste neprítomní. Idú jarné prázdniny a je ideálny čas na to, aby ste niečo začali meniť.

Koľko času trávite s telefónom v rukách vy?

Deti kopírujú správanie svojich rodičov. Nech to znie akokoľvek kruto, to, že dajú prednosť mobilu môže byť spôsobené aj tým, že ako rodič svojmu dieťaťu nedoprajete toľko pozornosti. V tejto dobe je to pochopiteľné. Práca, povinnosti, domáce úlohy, starostlivosť o domácnosť a aktívne trávený čas s deťmi, ide do úzadia.

Nezabúdajte, že pár minút počas dňa si vie vyhradiť každý. Potrebné je však budovať blízky vzťah s deťmi a to už od útleho veku. Pokiaľ vymyslíte aj krátku, no zábavnú aktivitu, do ktorej sa sami zapojíte, budete mať u svojho dieťaťa úspech. Naopak, ak dieťa vidí, že po všetkých denných povinnostiach si vezmete radšej telefón do ruky, nemá záujem s vami tráviť čas. Vytvárate neviditeľnú hranicu, ktorou dávate jasne najavo, že sociálne siete majú prednosť.

Prichádzajú jarné prázdniny, čo tak im to vynahradiť?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PARK SNOW Donovaly (@donovaly) on

Jarné prázdniny sa začali a tento rok to odštartoval východ Slovenska. Od 2.3. 2019 do 10.3. 2019 budú mať jarné prázdniny deti v Banskobystrickom kraji. Ešte stále je to ideálny čas na celodennú lyžovačku za slnečného počasia. V tomto prípade to je najbližšie na Donovaly, ktoré si pre svojich návštevníkov pripravili v tejto sezóne oveľa viac aktivít. Celodennú lyžovačku môžete prestriedať s návštevou najväčšieho detského Fun parku v strednej Európe.

Na svoje si prídu deti, ktoré už vedia lyžovať, no aj tie, čo sa lyžovať len učia. Čaká ich zábava, hry a súťaže, 9 posuvných pásov a kolotoč, pomocou ktorých sa naučia lepšie lyžovať. Tiež je k dispozícii lyžiarska škôlka pre detičky od 3 rokov. Nezabudnuteľná bude aj jazda na snežnom „Dodo vláčiku“, ktorý premáva v časti Záhradište a funguje aj ako mini taxík na snehu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mižu Ivánková (@mizuivankova) on

Lyžiarske stredisko na Donovaloch je jednoznačne ideálne, pokiaľ chcete zažiť niečo viac ako len lyžovačku s rodinou. Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku je 11 km. Využiť však môžete aj klzisko, upravené bežkárske trate s dĺžkou takmer 20 km smerom na Šachtičky, previezť sa na konskom alebo psom záprahu alebo sa vyberte na krátku prechádzku do okolia. Celá rodina bude mať nezabudnuteľné zážitky, ktoré ocenia najmä tí najmenší. Viac informácii nájdete tu: www.parksnow.sk.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PARK SNOW Donovaly (@donovaly) on

Motivujte a odmeňujte

Namiesto toho, aby ste svojim deťom prikazovali a zatajili im heslo na wi-fi, pokiaľ si neupracú izbu, skúste ich viac motivovať. Nastavte si v domácnosti presné pravidlá, aby vaše ratolesti vedeli, že ich za plnenie domácich povinností čaká nejaká odmena. Ak sa im pokúsite vysvetliť, že prvoradé sú aktivity po škole, pohyb a hra spojená s učením, na tablet im neostane čas, pretože sa budú venovať činnostiam, ktoré pomáhajú vytvárať a formovať ich osobnosť.

Žiadny rodič nechce svoje dieťa nútiť do športu alebo umeleckých aktivít a krúžkov, no nejaké aktivity by jednoznačne mali po vyučovaní absolvovať. Skúste si ako rodina sadnúť a prísť spolu na to, čo by vaše deti bavilo najviac.

Ako rodič si musíte uvedomiť riziká

Nie vždy to ide po dobrom. Zvládnuť výchovu a vysvetliť deťom, prečo sa teraz s mobilom hrať nemôžu, býva niekedy naozaj náročná úloha a je to veľká skúška trpezlivosti. Tak ako vašej, tak aj vášho dieťaťa. Rodič by však mal byť informovaný v každom ohľade. Nedávne štúdie prišli s alarmujúcimi správami.

Mnohým rodičom ani len nenapadne, že by elektronické zariadenia mohli mať obrovský dopad na celkové zdravie u detí. Okrem závislosti tu máme problémy s obezitou, kĺbmi ale aj so zrakom. V Číne napríklad trpí krátkozrakosťou, vplyvom aj mobilných telefónov, až 90% mladých ľudí.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by sus.faye🇳🇴 (@sus.faye) on

Ak chcete deťom dopriať viac čerstvého vzduchu, zábavy ale aj pohybu, spomínaná lyžovačka na Donovaloch počas jarných prázdnin alebo zimnej sezóny splní všetky vaše očakávania. Strávite so svojou rodinou čas aktívne a na mobilné telefóny nepomyslí naozaj nikto.

3
Komentovať