Pokrikovali po nej na ulici a obťažovali ju. Žena sa preto rozhodla, že týchto mužov bude fotiť a zverejňovať ich tváre na internete

Michal Blaško

Mladá 20-ročná študentka z Amsterdamu, Noa Jansma, mala toho už celkom po krk, tak ako väčšina žien, a rozhodla sa, že to nenechá len tak. V priebehu celého septembra sa fotila s každým jedným človekom, ktorý sa ju rozhodol na ulici obťažovať a fotku zavesila na Instagram aj spolu s popisom toho, čo jej dotyčná osoba povedala.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na čo chcela Noa svojim projektom a zverejňovaním fotiek poukázať? Tým, že na jednej fotografii vedľa seba máme možnosť vidieť nevšímavých a často aj mimoriadne nepríjemných a neslušných chlapov, ako sa veselo uškŕňajú do objektívu, a na druhej strane jej vyčerpaný, až bolestivo známy výraz tváre, Jansma poukazuje na fakt, aké časté je toto správanie a aké je nesmierne nepríjemné pre ženy na celom svete.

Okrem toho, Noa prostredníctvom svojich fotografií čerpá silu, stačí, ak toto nepríjemné správanie zdokumentuje a zverejní ho na internete tak, aby ich tváre mohol vidieť celý svet. Napriek tomu, že jej experiment už nedávno skončil, vytvorila na Instagrame novú stránku s popisom @dearcatcallers, v nádeji, že rozpúta celosvetový dialóg týkajúci sa tejto nie príliš často rozoberanej témy.

Jansma sa narodila v Holandsku a od prvého januára budúceho roka bude v jej rodnej krajine platiť zákon, ktorý umožní potrestať tých ľudí, čo na ulici budú svojim pokrikovaním a poznámkami iných obťažovať. Ak sa niekto rozhodne k takému správaniu uchýliť, môže ho nepríjemne prekvapiť pokuta až do výšky 190 eur. Ak sa mladej študentke podarí s projektom zaujať a preraziť do sveta, postupne by mohlo takýto zákon schváliť viac krajín.

Trikrát na mňa zatrúbil svojim skútrom, obehne ma a postaví sa mi do cesty: „Žehnaj Bože, keď ťa vidím, mám len divoké myšlienky. Divoké, divoké myšlienky, zlatko.“ Opäť trikrát zatrúbil.


Išiel za mnou celých 10 minút a potom zahlásil: „Sexy dievča kam ideš? Môžem ísť s tebou?“


„Mmmm krásne sladké dievča“

View this post on Instagram

Mmmmmm beautiful sweet girl #dearcatcallers

A post shared by dearcatcallers (@dearcatcallers) on


„Ej sexy dievča, kam ideš takto sama?“


„Woohoo, pozri sa!“ smiali sa a nahlas pískali


Klasika: „Pssst,  nedáš mi svoje číslo?“


Pomaly šiel za mnou cez dve ulice a kričal: „Sexy!“ a „Chceš nastúpiť ku mne do auta?“


„Hmmm chceš sa bozkávať?“

View this post on Instagram

#dearcatcallers "hmmmm you wanna kiss?"

A post shared by dearcatcallers (@dearcatcallers) on


„pssssst…zvuky bozkania a pískanie“


„Wehee nadržané dievča“

View this post on Instagram

#dearcatcallers "weheeee horny girl"

A post shared by dearcatcallers (@dearcatcallers) on


„Viem, čo by som s tebou robil, bejby“

View this post on Instagram

#dearcatcallers "I know what I would do with you, baby"

A post shared by dearcatcallers (@dearcatcallers) on


Stretli ste sa s niečím podobným? Radi si prečítame váš názor na túto tému v komentároch.

Pozri aj: Žena vyskúšala sociálny experiment. Na každý mužský kompliment reagovala, že si je toho vedomá. Reakcie mužov boli prekvapivé

zdroj: boredpanda,instagram