Polícia vydala dôležité upozornenie: Mnohí ľudia pri nosení rúšok zabúdajú na túto vec

SITA

Foto: unsplash

Nosenie rúšok, ktoré prekrývajú dýchacie cesty, je prevenciou. Pripomína to polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Reaguje tak na dezinformácie, ktoré šíri účet s názvom Iveta Šamánková na sociálnej sieti. V ňom tvrdí, že rúška sú nariadené len ako pripomienka, „že je tu pandémia“ a chorí budú najmä tí, ktorí ich nosia.

Rúška sú dôležité

„Pripomíname, že nikto na Slovensku nechce nosiť masky donekonečna, chceme ísť po vzore krajín ako Švédsko či Dánsko, kde vďaka vysokej zaočkovanosti rušia takmer všetky mimoriadne opatrenia,“ skonštatovala polícia. Konto na sociálnej sieti podľa polície bez akýchkoľvek podkladov klame, keď uvádza, aká skupina bola prvá chorá a falošne predpovedá, čo sa bude diať. „Ide o typ veľmi jednoduchého autora, ktorý sa pasuje do role vševediacej autority bez reálnych podkladov,“ dodali policajti.

Pripomenuli, že v tomto prípade nejde o masovo šírený hoax. „Kadencia zverejňovania dezinformácií napovedá, že vlastník tohto konta musí na počítači tráviť hodiny denne, čo sa výraznou mierou negatívne podieľa na vývoji jeho psychického zdravia a sociálneho života,“ napísali s tým, že klamstvám na sociálnych sieťach prepadajú hlavne vyššie ročníky. „Práve starší ľudia sú veľmi častými šíriteľmi hoaxov, či sa to niekomu páči alebo nie. Je preto veľmi dôležité, aby sa o takéto osoby zaujímali ich najbližší a pokúsili sa ich odtrhnúť od virtuálnej reality a vrátili by ich späť do skutočného života,“ uzavreli.