Posledné verejné vystúpenie kráľovnej Alžbety. Na fotografiách mala úprimný úsmev

Kristína Hagarová

Foto: profimedia

Kráľovná Alžbeta zomrela v pokoji na zámku Balmoral v Škótsku vo štvrtok, 8. septembra 2022 len dva dni po vymenovaní Liz Trussovej za novú britskú premiérku. Bolo to jej posledné verejné vystúpenie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál People, práve v utorok mala svoje posledné verejné vystúpenie. Nová premiérka Liz Truss za ňou odcestovala do Škótska spolu s Borisom Johnsonom. Alžbeta Liz Truss vymenovala nové premiérku a bolo to prvý raz, čo niečo také urobila. Kráľovná mala pred smrťou občasné problémy s pohyblivosťou a lekári jej cestovanie neodporúčali.

Posledné verejné vystúpenia

Na poslednej fotografii podávala ruku novej premiérke, pričom držala vychádzkovú palicu a svoju obľúbenú čiernu kabelku. Na formálnu rozlúčku vycestoval aj Boris Johnson, ktorý podal demsiu, ktorú kráľovná prijala. Vymenovanie predsedu vlády bolo jednou z kľúčových povinností kráľovnej, ktorú nedelegovala na svojho syna a dediča trónu princa Charlesa. V posledných mesiacoch práve on preberal v jej mene väčší počet úloh.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Royal Family (@theroyalfamily)

Predtým kráľovná vystúpila verejne v júli spolu so svojou dcérou princeznou Annou, kedy otvorila novú budovu Thames Hospice. Pohybovala sa spolu s palicou, ktorú pravidelne využívala už od októbra.