Sexuálny predátor, ktorý znásilňoval mladé dievčatá. Na meno Jeffrey Epstein nezabudnú stovky žien

Lucia Mužlová
Jeffrey Epstein

Foto: TASR/AP

Jeffrey Epstein bol usvedčený a odsúdený sexuálny delikvent. Jeho obeťami sa stali nevinné dievčatá, s ktorými mal sexuálny styk a zneužíval ich niekoľko rokov bez toho, aby bol obvinený. Jeho skutky boli premyslené a kontakty siahali na vysoké miesta, ktoré mu umožnili dlhoročnú beztrestnosť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na meno Epstein nikdy nezabudnú stovky žien. Jeho príbeh odkrýva aj najnovšia štvordielna séria na Netflixe s názvom Jeffrey Epstein: Filthy Rich (Nechutne bohatý – moc a zvrhlosť Jeffreyho Epsteina). Opisuje príbeh sexuálneho predátora, zvrhlíka, pedofila a podvodníka, ktorý prišiel k obrovskému majetku, prestíži a k pohodlnému životu, ktorý bol zahalený rúškom tajomstva. Kým sa obete nerozhodli prehovoriť, všetci okolo neho zatvárali oči.

Netflix uviedol nový seriál, je ťažké ho dopozerať

Jeffrey Epstein
Foto: TASR/AP

Je necelý rok po samovražde Jeffreyho Epsteina. 10. augusta 2019 médiá zahltila správa o jeho obesení v cele. Nasledovali domnienky, či išlo skutočne o samovraždu, alebo sa o jeho smrť postaral nejaký vplyvný človek, ktorý bol rovnako ako Epstein zapletený do kolobehu sexuálneho zneužívania. Konečný verdikt znel ale jasne- samovražda.

V posledných rokoch sa podobné autobiografické príbehy objavujú čoraz častejšie. Najskôr to bol kontroverzný dokument o Michaelovi Jacksonovi s názvom Neverland, potom to bola kauza okolo Harveyho Weinsteina, ktorý je dnes už rovnako odsúdený za sexuálne obťažovanie. Mimochodom, v dokumente Filthy Rich sa objavuje niekoľko fotografií, na ktorých spolu pózujú práve Epstein a Weinstein. Okrem toho je do sexuálnych škandálov zapletený aj princ Andrew, syn kráľovnej Alžbety II, a zmienené bolo aj meno bývalého amerického prezidenta Billa Clintona.

Kontakty na dôležitých ľudí ho roky chránili

Chápadlá Jeffreyho Epsteina smerovali do vrcholnej politiky. Bol priateľom Donalda Trumpa, herca Kevina Spaceyho, skloňuje sa aj meno Elona Muska a mnohých politikov a slávnych osobností. Hrôzostrašnejšia predstava je, že Epstein mal dlhoročnú priateľku Ghislaine Maxwell, ktorá mu jeho vyčíňanie celý ten čas tolerovala. V dokumente sa uvádza, že o sexuálnom zneužívaní vedela a dokonca bola jeho súčasťou. Vinu jej však nikdy nedokázali a momentálne sa na verejnosti veľmi neukazuje.

Foto: TASR/AP

Okrem toho, že sa jednalo o muža, ktorý bol jasne usvedčený zo zločinov, zneužíval svoju moc a prestíž aj na to, aby mohol ovplyvňovať políciu. Išlo napríklad o prípady na Floride, za ktoré ho nemohli na začiatku usvedčiť kvôli tomu, že sa šepkalo, že vlastní celé policajné oddelenie. Vlastnil byty a domy v New Yorku, v Novom Mexiku, na Floride, no azda najzaujímavejší bol jeho súkromný ostrov v Karibiku. Práve tu sa mali odohrávať tie najhoršie a najperverznejšie sexuálne útoky voči mladistvým dievčatám. Na ostrove mimochodom dovolenkoval aj už spomínaný Bill Clinton či princ Andrew.

Dokonalá pyramída

V dokumente je jasne popísaný štýl, akým Epstein fungoval, keď si zakladal svoju sieť. Dievčatá nalákal k sebe domov, niekedy aj sprostredkovane cez iné dievčatá, ktoré s ním už mali skúsenosť. Mali vykonávať masáže, ktoré sa ale okamžite menili na sexuálne zneužívanie. Niektoré jeho obete nemali ani 15 rokov. V kuloároch sa traduje príbeh, že Epstein mal na narodeniny dostať leteckú zásielku z Francúzska. Na letisku mali pristáť dve 12-ročné dievčatá, ktoré boli predátorovi poslané ako darček. Domov sa vracali hneď na druhý deň, opäť letecky.

Foto: TASR/AP

Epstein presne vedel, aké dievčatá si má vyberať a čo im má za služby ponúknuť. Chudobným stačili peniaze, iným platil štúdium, bývanie a rovnako aj vplyv. Mnohé pretlačil v modelingu, prípadne v iných umeleckých odvetviach. Jednalo sa o tzv. pyramídu. Niektoré dievčatá mal len na dohadzovanie kontaktov, niektoré využil raz, iné k nemu na „masáže“ chodili celé roky.

Pochybná minulosť a obrovské bohatstvo

Seriál vykresľuje zlyhanie inštitúcií, ktoré mali zneužívaniu zabrániť. Rovnako sleduje príbeh samotného Epsteina, ktorého ego je obrovské a myslí si, že je nedotknuteľný. Režisérka načrtla aj to, ako sa Epstein dostal až na vrchol celebritného rebríčka. Najskôr bol učiteľom a to aj napriek tomu, že univerzitu nedoštudoval a chýbal mu diplom. Svoje údaje sfalšoval, riaditeľovi školy sa nakoniec musel priznať, no učiť ho nechali ďalej. Neskôr bol bankérom a cez podvody na Wall Street sa dostal k obrovskému majetku.

Foto: Stephen Ogilvy / Public domain

Sexuálne zneužívanie bolo verejným tajomstvom už na začiatku 90. rokov a pokračovalo až do roku 2018, kedy sa Epstein dostáva za mreže a je odsúdený. Už 24. júla americké médiá informovali, že Epstein sa možno pokúsil o samovraždu. Našli ho totiž v jeho cele so zraneniami na krku, pričom bol len čiastočne pri vedomí. Obvineného sexuálneho delikventa našli potom 10. augusta v cele mŕtveho. Epstein sa obesil.

Tajomný Gatsby Ameriky

Epstein mal povesť tajomného a príťažlivého Gatsbyho Ameriky. Žil v luxuse, bohatstve, no mal temnú stránku, ktorú spoznali až maloleté dievčatá. Boli ich stovky. Nevinné obete prehovorili aj v dokumente. Aj vďaka nim a novinárom, ktorí sa rozhodli kauzu riešiť sa podarilo Epsteina poslať za mreže. Paradox je, že vo väzení už predtým za rovnaké zločiny bol, no s minimálnym strážením a dokonca z neho mohol aj odchádzať. Čas trávil za zavretými dverami hotelových izieb a nikto nevie, čo sa tam odohrávalo.

Aj dnes je to aktuálna téma

Definitívne sa za mreže dostal až v momente, keď sa spoločnosť na zneužívané ženy začala pozerať inak. Otvorila sa téma zneužívania, priestor dostal známy hashtag MeeToo a boli zverejnené tajné dokumenty, ktoré dokazovali, že Epstein sa v minulosti so štátom dohodol a za priznanie viny dostal väzenie, ktoré mohol dennodenne opúšťať. Pre obete bola správa o jeho samovražde ďalšou ranou. Nestihli sa domôcť spravodlivosti a sexuálny deviant tak ostal nepotrestaný.

Foto: TASR/AP

Horšie je, že kauza sa postupne zametá pod koberec. Bez trestu ostala Epsteinova priateľka, rovnako aj princ Andrew a jemu podobní, ktorým nebolo nikdy nič dokázané a to napriek tomu, že existuje napríklad fotomateriál a spovede obetí, ktoré tvrdia, že boli sexuálne zneužité vysoko postavenými politikmi a napríklad aj právnikmi, ktorí neskôr samotného Epsteina obhajovali pred súdom. Štvordielny seriál je ťažkým sústom a určite nie je vhodný pre slabšie povahy. Ak ho však dopozeráte dokonca, zrejme vo vás ostanú mnohé nezodpovedané otázky.