Sezóna kúpania je konečne tu: Veľký prehľad miest a kúpalísk, kam sa môžete vybrať už tento víkend

Hyriaková Kristína , TASR

FOTO TASR - Pavol Zachar

Slovensko zažíva prvú vlnu horúčav, a to znamená, že množstvo ľudí sa už nevie dočkať, kedy pôjde k vode. Práve tento víkend sa otvára množstvo rôznych kúpalísk, môžete však ísť aj na prírodné miesta.

Úrad verejného zdravotníctva vydal usmernenie a tiež zoznam vôd určených na kúpanie v letnej sezóne 2021. Vyhlášku vydal hlavný hygienik Slovenskej republiky, Ján Mikas. V správe upozornil aj na dodržiavanie bezpečnostných opatrení, a to nielen v súvislosti s koronavírusom. Počas tejto sezóny bude otvorených až 30 prírodných miest, kde sa budete môcť okúpať.

Zoznam miest

Reprofoto: Úrad verejného zdravotníctva
Reprofoto: Úrad verejného zdravotníctva

Prehľad opatrení

Od dnešného dňa sa tiež na Slovensku ruší povinnosť nosenia ochranného rúška v prírodných a umelých kúpaliskách, akvaparkoch a wellness. Týka sa to interiérov aj exteriérov, bez ohľadu na farbu okresu podľa COVID automatu. Vyplýva to zo zverejnenej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Odporúčajú však prekrytie dýchacích ciest na miestach, kde sa zhromažďuje viac ľudí.

Záleží od farby automatu

Nastavenie protiepidemických opatrení na umelých kúpaliskách sa líši v závislosti od toho, v akej farbe COVID automatu sa daný okres nachádza. Ak sa okres nachádza v čiernej farbe, kúpanie je zakázané. V ružovej farbe okresu môže byť jedna osoba na 15 metrov štvorcových, najviac však môže byť na umelom kúpalisku desať návštevníkov. V oranžovej farbe môže byť zaplnených 30 percent z kapacity sektora alebo maximálne 500 návštevníkov. V žltej to môže byť najviac 50 percent kapacity sektora a v zelenej bez kapacitných obmedzení.

Foto: unsplash

Vstup do interiérových prevádzok je pre osoby staršie ako 10 rokov možný len s negatívnym výsledkom testu, potvrdením o očkovaní alebo potvrdením o prekonaní ochorenia. Zvýši sa tiež frekvencia upratovania a samozrejmosťou je dezinfekcia. Okrem prírodných vôd, kde je možné sa okúpať už mnohé kúpaliská oznámili, že otvárajú letnú sezónu.

Kúpaliská otvárajú letnú sezónu

  • Bratislava (kúpaliská Delfín a Rosnička)
  • Termálne kúpalisko Dudince
  • Letné kúpalisko v Topoľčanoch
  • Kúpalisko Margita-Ilona Levice
  • Kúpalisko Žiar nad Hronom
  • Letné kúpalisko v Nitre (od 26.6.)
  • Plážové kúpalisko Banská Bystrica
  • Aquacity Poprad
  • Tatralandia Liptovský Mikuláš
Ilustračná foto TASR – František Iván

Pred návštevou kúpaliska by malo byť samozrejmosťou skontrolovať si ich webovú stránku, overiť si podmienky vstupu a otváracie hodiny, aby ste boli pripravení na všetky opatrenia, ktoré vás na danom mieste čakajú. Chystáte sa k vode už tento víkend?

Najnovšie články