Suma predčasného dôchodku dosiahla neuveriteľnú výšku. Mnohí seniori sa tešia, je tu však jeden problém

SITA

Foto: TASR archív

Suma priemerného predčasného starobného dôchodku, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa, dosiahla na konci októbra tohto roka 692 eur. Medziročne sa zvýšila o 187 eur. Popri náraste sumy predčasnej starobnej penzie medziročne stúpol aj počet jej poberateľov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kým na konci októbra minulého roka dostávalo predčasný dôchodok 11,8 tisíca penzistov, na konci októbra tohto roka bolo na Slovensku takmer 15,1 tisíca starobných dôchodcov. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Priemerná predčasná penzia je pritom o desiatky eur vyššia ako priemerný starobný dôchodok. V októbri rozdiel medzi predčasným a riadnym dôchodkom dosahoval viac ako 44 eur v prospech predčasných penzií. Riadny starobný dôchodok totiž v októbri predstavoval v priemere takmer 648 eur.

Priemerný starobný dôchodok je nižší

Ešte vo februári tohto roka bol priemerný riadny starobný dôchodok o dve eurá vyšší ako priemerná suma predčasnej penzie. Od marca tohto roka však výška priemernej predčasnej penzie čoraz viac presahuje sumu priemerného riadneho starobného dôchodku.

Foto: Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) upozornil na to, že aj odchody do predčasného dôchodku začali v novembri významne ovplyvňovať počty disponibilných zamestnancov v pekárňach po celom Slovensku. Ak tento rok dorazí mimoriadne silná chrípková epidémia, môže to obmedziť produkciu i vyrábaný sortiment v predvianočnom i novoročnom období.

Situácia v pekárňach je kritická

„Situácia v pekárňach po celom Slovensku je napätá, v identickú chvíľu pôsobia totiž dva zásadné faktory ovplyvňujúce dostupnosť pracovníkov. Zaznamenávame vysoký počet zamestnancov, ktorí požiadali o predčasný odchod do dôchodku ku koncu tohto roka. K tomu sa pridala mimoriadne vysoká práceneschopnosť, predovšetkým z dôvodu ochorení horných dýchacích ciest,“ uviedol predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

V niektorých väčších a stredných pekárňach aktuálne chýba pre chorobu až tretina zamestnancov. „Absencia ľudí spôsobuje značné komplikácie v zabezpečovaní produkcie pekárskych a cukrárskych výrobkov,“ tvrdí.

Kto môže ísť do predčasného dôchodku?

Najnovšie články