Významný švajčiarsky klimatológ a odborník vo svojom odbore, Retto Knutti, z neznámych príčin vypustil na verejnosť správu, ktorá šokovala svet. Internetom sa šíri ako blesk a rozpaky a strach, ktoré zanecháva v ľuďoch, sú viac než nepríjemné.
Klimatológovia s Knuttim na čele pracovali na výskume klimatických modelov, ktoré im mali pomôcť predpovedať prírodné katastrofy a prichádzajúce živly. Všetky zistenia sa spracovali a poslali do všetkých krajín a vlád. Tie ich však z neznámeho dôvodu nezverejnili, ba naopak, utajili ich.
Klimatológom sa nepáčilo, že vlády takýmto spôsobom klamali ľudí a zatajovali im skutočnosti, o ktorých mali právo vedieť. Preto sa Knutti rozhodol, že zverejní aspoň čiastočné výsledky o tom, čo sa bude diať s našou planétou v najbližších rokoch.
Abnormálne zmeny počasia
To, že počasie si s nami robí čo chce, mnoho ľudí ostáva meteosenzitívnych a nezvláda náhle zmeny tepla a zimy, je všeobecne známy fakt. No len málokto vie, čo je za tým všetkým. Podľa Knuttiho výskumného tímu je pravdepodobnosť predpovedí takmer stopercentná. V priebehu minulého roka ich predpovede vyšli až na 80%!
Čo nás teda čaká?
Vlády odmietli vypustiť správy od klimatológov z dôvodu hromadnej paniky. V nasledujúcich rokoch totiž postihne svet jedna klimatická katastrofa za druhou. Tsunami, tornáda, krupobitie, prívalové dažde na jar, sneh v lete, ale aj zemetrasenia a silné búrky. Toto všetko sa môže dotknúť aj tých krajín a štátov, kde doteraz počasie nijak významne nevyčíňalo. Podľa klimatológov je to šialené a môžeme si za to len my ľudia. Keby sme sa k prírodne správali lepšie a vážili si ju viac, nebolo by sa nič zmenilo a svet by fungoval ďalej aspoň v akom-takom pokojnom režime.
Podľa Knuttiho tímu sa môžeme z pomerne pokojného času tešiť maximálne tri roky. Potom to všetko príde a udrie v plnej sile. Odborník razantne popiera, že by išlo o konšpiračné teórie a upozorňuje, že ak budú ľudia k týmto faktom ľahostajní, môžu na to doplatiť aj vlastnými životmi.
Ak sa práve pýtate, z čoho to všetko, odpoveď je jednoduchá: nekontrolovaná spotreba prírodných zdrojov, masívne znečisťovanie životného prostredia, výfukové plyny a elektrosmog, bezohľadné zaobchádzanie so živočíchmi a mnoho ďalších vecí, ktoré sú aj v našich životoch na dennom poriadku.
Kupovanie nových áut, kariérny rast, budovanie manufaktúr, tovární, priemyselných parkov. Namiesto bezpečnosti o nás a naše rodiny sa hrabeme za materiálnymi statkami, túžime žiť v industrializovanej spoločnosti a práve tá nás ženie do záhuby. Či ešte je cesty späť, klimatológovia nevedia povedať. Zhodujú sa len v tom, že na svete je príliš veľa ľudí na to, aby sme sa zmobilizovali a začali konať. Vždy tu bude veľká väčšina tých, ktorým konzumný život vyhovuje a nehodlajú ho meniť len preto, lebo v inej krajine niekoho môže postihnúť zemetrasenie.
Ak si myslíte, že tieto fakty sú len zbytočným vzbudzovaním strachu a šírením paniky, dobre si spomeňte na nedávne zemetrasenia v Taliansku. V krajine, kde sú takéto javy tak výnimočné, až by sa dalo povedať, že sú nevídané. Koľko potrvá, kým toto všetko príde aj k nám?
zdroj: babskeveci.sk (M), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku