Táto skupina Slovákov má oveľa nižší dôchodok, ako by si zaslúžila. Odborníci hovoria o trestaní

Hyriaková Kristína

Foto: TASR archív

Na Slovensku majú ženy o pätinu nižšie dôchodky ako muži. Počas života zarábajú menej ako muži, ich dôchodok im však výrazne znižuje aj materská dovolenka. Tá im znižuje mzdový bod, ktorý je dôležitý na výpočet starobného dôchodku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Slovenský systém podľa portálu Pravda trestá matku troch detí za to, že deti porodila a vychovala, na výške jej dôchodku. Pokiaľ sa žena rozvedie a otec detí jej finančne nepomáha, naozaj na výchovu detí doplatí. Podľa Jozefa Magyara, riaditeľa Rehakliniky Dudince, má za každé dieťa znížený dôchodok minimálne o 6 % v porovnaní s mužom.

Prečo majú nižší dôchodok?

Ako uviedol Štatistický úrad Slovenskej republiky, v súčasnosti trpí príjmovou chudobou 13,9 % žien a jednočlenná domácnosť žien má mieru rizika chudoby na úrovni 26,3 %. Ženy sú jednoducho stále v nevýhodnej pozícii oproti mužom, ktorí zarábajú o 10,2 % viac, ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve. Ženy zarábajú o 10,5 % menej, ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve.

Ženy majú oveľa nižšie možnosti kariérneho rastu, vyššiu nezamestnanosť, ale aj problém vrátiť sa na trh práce po materskej dovolenke.

Najnovšie články