Pán Celino Villaneuva Jaramillo má 121 rokov a pochádza z Čile. Narodil sa 25. júla 1896 a dnes je považovaný za najstaršieho človeka na planéte. Je o štyri roky starší od donedávna evidovaného najstaršieho človeka žijúceho v Papua Nova Guinea.
Marta Ramírezová sa ako opatrovateľka o dona Celina začala starať, keď mala 63 rokov. Nevidela to ako dlhodobú záležitosť. Don Celino mal už vtedy 99 rokov, vyzeral veľmi krehko a nemal nikoho na svete. „Nemyslela som si, že toľko vydrží,“ povedala Marta pre médiá.
Vek je len číslo
Starček má dnes 121 rokov a Marta Ramírezová 85 rokov. Ešte stále sa však o don Celina stará. Narodil sa v roku 1896, len rok po tom, čo kráľ Juraj VI. a štyri roky predtým, než donedávna najstaršia osoba na svete. Pred dvadsiatimi rokmi však don Celino stratil svoj rodný list počas tragédie vo svojom dome. Okrem čilského prezidenta a ministra spravodlivosti nikto v krajine nepochybuje o tom, že don Celino má na chrbte naozaj 12 krížikov. Napokon, jasne o tom hovorí jeho preukaz totožnosti.
„Po kontrole našich záznamov sme dospeli k tomu, že pán Celino Villanueva Jaramillo sa skutočne narodil 25. júla 1896 a je stále nažive,“ informovala Jacqueline Salinasová, jedna z vedúcich pracovníčok demografického oddelenia štatistického úradu v Čile.
Don Celino sa narodil v meste Río Bueno, ktoré leží približne 30 kilometrov na juh od hlavného mesta Valdivie. Stalo sa to rok po prvej modernej olympiáde, kedy Utaho vzniklo ako 45. americký štát, kráľovná Viktória sa stala najdlhšie vládnucou panovníčkou a Ford vyrobil svoje prvé motorové vozidlo.
Komunikácia so starčekom je v tomto štádiu už značne obmedzená, preto je pomerne náročné zistiť detaily z jeho mladosti. Isté však je, že Celino pracoval ako robotník v poľnohospodárstve a z práce ho majiteľ vyhodil ako 80-ročného, lebo ho už nepovažoval za dostatočne produktívneho. Farmár zaplatil Celinovi niečo ako odstupné, a tak mu aspoň na čas zabezpečil aký-taký dôchodok. Starý pán sa z farmárskeho domčeka presťahoval do neďalekej pobrežnej dediny Mehuín, kúpil si strašnú zanedbanú chalupu s hlinenou podlahou a krbom v strede miestnosti, nad ktorým piekol a sušil ryby, aby mal čo jesť. Miestne deti si na neho spomínali ako na škriatka, kvôli jeho drobnej postave. Na kúsku záhradky pestoval zeleninu a predával ju, aby mal z čoho žiť.
Po nehode, ktorá jeho neútulný domov zničila, si takmer vzal život. Tragédia spôsobila, že dom vyhorel a s ním aj všetky veci v ňom. Potom ho prichýlila Marta Ramírezová a odvtedy k jej domu a rodine patrí už ako inventár. Keď don Celino oslavoval svoje 115. narodeniny, prišiel mu zablahoželať aj vtedajší prezident Čile Sebastián Piñera a minister sociálny vecí Joaquim Lavino.
Práve minister bol ten, kto predložil donovi Celinovi certifikát potvrdzujúci jeho vek a totožnosť uznaný vládou a tak sa stal žiarivým príkladom zdravia a vitality. Prezident mu zas osobne odovzdal prístroj pre slabo počujúcich, barle a malú kachľovú piecku. Tieto dary však nepomohli starčekovi, ktorý potrebuje už špeciálnu geriatrickú starostlivosť. Začiatkom tohto roka prekonal 121 ročný Celino zápal pľúc a aj keď to s ním už vyzeralo všelijako, z choroby sa vyliečil. Teraz je takmer na 90% slepý v dôsledku opakovaným šedým zákalom a početným operáciám očí, na 85% nepočuje a nemá zuby. Rozumie mu len rodina Ramírezová, ktorá sa o neho stará. Najstarší muž planéty sa nikdy neoženil a ani nemal deti.
zdroj: babskeveci.sk (M)
Nahlásiť chybu v článku