Už aj ona podľahla čaru Instagramu. Túto fotografiu zverejnila moderná Kráľovná Alžbeta II. po prvýkrát

TASR

Foto: archív TASR (AP)

Britská kráľovná Alžbeta II. zverejnila vo štvrtok svoju prvú fotografiu na sociálnej sieti Instagram. Ide o záber z novej výstavy s názvom „Prísne tajné“, ktorú otvorili v londýnskom múzeu Science Museum. Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a AP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Panovníčka pomocou iPadu umiestnila na oficiálny instagramový účet britskej kráľovskej rodiny fotografiu listu, ktorý v roku 1843 napísal vynálezca Charles Babbage vtedajšej britskej kráľovnej Viktórii a jej manželovi princovi Albertovi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily) on

„Babbage v tomto liste hovorí kráľovnej Viktórii a princovi Albertovi o svojom vynáleze, analytickom stroji, na základe ktorého vytvorila Ada Lovelaceová – dcéra Lorda Byrona – prvé počítačové programy,“ napísala 92-ročná Alžbeta II. v sprievodnom texte na kráľovskom účte, ktorý má 4,5 milióna odberateľov.

Panovníčka si v múzeu prezrela aj kódovací stroj Enigma z druhej svetovej vojny a originálny počítač značky NeXT, ktorý v roku 1989 použil britský vedec Tim Berners-Lee na navrhnutie celosvetovej internetovej siete World Wide Web (WWW). Kráľovnin príspevok mal o dve hodiny po zverejnení takmer 40.000 lajkov. Alžbeta II. sa pod neho podpísala spôsobom, akým signuje oficiálne dokumenty – Elizabeth R -, pričom iniciála R predstavuje latinský výraz regina (kráľovná).

Panovníčka po prvý raz navštívila Science Museum ešte ako dieťa v roku 1938. Naposledy tam zavítala v roku 2014, keď otvorila oddelenie informačného veku. Pri tejto príležitosti odoslala svoj prvý tvít. Výstavu s názvom „Prísne tajné: Od šifier po kybernetickú bezpečnosť“ sprístupnia pre širokú verejnosť až v lete a bude trvať od 10. júla 2019 do 23. februára 2020. Vstup bude voľný.