Štúdia potvrdzuje názor psychológov: Toto jediné slovo zachráni manželstvo aj tesne pred rozvodom

Banana

Nedávno sme vám priniesli zopár rád, ktoré odporúčajú šťastné páry. No čo v prípade, že váš vzťah už dlhšiu dobu nie je šťastný a máte pocit, že je pred koncom? Z médií a najmä ženských magazínov sa môžete často dozvedieť zopár rád, ktoré by mali zachrániť partnerskú krízu alebo rozpadajúce sa manželstvo. Často však ide o veci ako príprava romantickej večere, spoločné výlety alebo obohatenie sexuálneho života sexy spodnou bielizňou. Psychológovia však prišli s veľmi zaujímavou štúdiou, ktorá potvrdzuje ich názory. Na záchranu manželstva ozaj stačí len jedno jediné slovo. Ďakujem.

pixabay.com

Výskum z univerzity v Georgii priniesol veľmi zaujímavé výsledky. Kľúčovým bodom v šťastnom manželstve je vďačnosť. Prosté ďakujem, vyjadrenie uznania a ocenenie aj bežných každodenných maličkostí môže zmeniť spolužitie, ktoré istú dobu pokrivkáva na šťastné manželstvo. Kto by bol povedal, že čarovné slovíčko ďakujem je ozaj tak magické?

Výskum odhaľuje skutočnosť, že ak má človek skutočne pocit, že ho vie partner oceniť a je mu vďačný, cíti sa vo vzťahu potrebný. Práve tieto skutočnosti a z nich plynúce emócie sú základom pre  pocity šťastia v manželstve. Partneri, ktorí pociťujú vďačnosť toho druhého majú silnú vieru, že manželstvo má perspektívu a bude fungovať.

pixabay.com

V štúdií bolo oslovených takmer 500 ženatých/vydatých jedincov, ktorí komentovali manželstvo v rôznych oblastiach. Otázky sa zaoberali i finančným blahobytom či komunikáciou medzi manželmi. Výsledky ukázali, že výraz vďačnosti bol najdôležitejším aspektom, ktorý určoval kvalitu manželstva.

Autor štúdie Allen Barton dodáva, že celý tento výskum poukazuje na dôležitosť slova ďakujem. Toto jednoduché slovo dokáže pozitívne ovplyvňovať pár aj v ťažkých časoch a dokonca i vtedy, ak jeden z partnerov prežíva negatívne obdobie mimo vzťahu (napríklad v práci).

pixabay.com

Je však dôležité si uvedomiť, že toto vyjadrenie vďačnosti by malo byť skutočne úprimné, pretože falošné ďakujem, ktorým svojho partnera častujete akosi nasilu nerobí dobrotu. Spomeňte si i na maličkosti, ktoré pre vás partner robí, no v žiadnom prípade na druhej strane nezveličujte. Ak znenazdajky partner umyje hŕbu špinavého riadu, nepotrebujete ovácie a šampanské, pretože by ste skĺzavali do roviny, keď túto činnosť zobrazujete ako čisto svoju povinnosť. Ďakujte s mierou, no ďakujte naozaj úprimne. Poďakujte sa za túto pomoc, ktorú oceňujete najmä dnes, keď ste mali napríklad náročný deň.

Pokúste sa nazerať na prejav vďačnosti aj z iného uhla. Ak sa chystáte chrsnúť partnerovi do tváre uštipačnú poznámku alebo ho upozorniť na jeho nedostatky, na chvíľočku sa zastavte. Nenájde sa v situácii nič, za čo by ste mu predsa len boli vďační? Namiesto výčitky, že partner nepripravil obed presne podľa vašich inštrukcií a kvôli tomu nie je všetko správne a jedlo vám veľmi nechutí, zamerajte sa na niečo iné. Nesnažil sa váš partner pripraviť obed, aby vás potešil? Možno nie je varenie jeho koníčkom, no vedzte, že jeho odhodlanie pripraviť obed bolo sprevádzané víziou, že vás poteší. Studená sprcha v podobe výčitiek teda nie je šťastná voľba. Poďakujte mu za jeho ochotu a prípravu obeda.

pixabay.com

Je to veľmi jednoduché a nič to nestojí. Je samozrejmé, že kvalitná vzájomná komunikácia robí vo vzťahu divy, no iste dobre viete, že nie každý človek je brilantný rečník. Možno máte problém vyjadriť sa k situácii tak, ako by ste chceli alebo vás partner argumentačne vždy pokorí. Skúste teda začať vyjadrením vďaky. Každý deň sa iste niečo nájde.

Môžete si pripraviť i malú pomôcku. Do mobilu alebo akéhokoľvek zošita si každý večer zapíšte, za čo ste dnes boli partnerovi vďační. Nevadí, ak sú to maličkosti, práve tie robia svet a spoločné spolužitie krajším. Ak o týchto veciach dokážete popremýšľať a dokážete si ich následne zapísať, bude pre vás jednoduchšie túto vďaku partnerovi vyjadriť.

pixabay.com

Kvôli našej schopnosti zapamätať si skôr negatívne situácie a dojmy si možno často nespomenieme na pozitívne chvíle. Práve preto dochádza k mnohým hádkam, pretože sa v našej mysli usadzujú práve „tie zlé“ spomienky, ktoré sa stále vynárajú. Ak však chcete pracovať na budovaní šťastného spolužitia, naučte sa sústrediť na to dobré. Každý deň si všímajte pozitívne veci, za ktoré môže byť človek vďačný.

Svoje poďakovanie sa snažte formulovať konkrétne. Namiesto abstraktného poďakovania (Ďakujem, že si tak dobrý.) svoje pocity konkretizujte. Poďakujte za pomoc, za vyzdvihnutie detí zo škôlky, za vybavenie „papierovačiek“ a podobne. Všetci predsa potrebujeme pocit, že sme potrební a partner našu snahu oceňuje.

Pozri aj: Plánovanie sexu či obmedzenie sociálnych sietí. Toto je 13 tajomstiev, na ktoré nedajú šťastné páry dopustiť

zdroj: Jana, adme.ru

Najnovšie články