„Usmej sa moja, nech si krajšia“. Toto je dôvod, prečo by mali ženy neznámych mužov s týmito požiadavkami ignorovať

Gabriela Kinčoková

Foto: pxhere

Občas sú dni kedy nemáte chuť a úsmev a už vôbec nemáte chuť s niekým komunikovať. Nie ste typ ženy, ktorá potrebuje každý deň v roku vyzerať úžasne. Ale aj keď takú potrebu nemáte, dejú sa vám nepríjemné veci napríklad na ulici. Nepríjemné poznámky zo strany cudzích chlapov na váš úsmev či postavu. A práve s týmto problémom začala bojovať mladá Britka, ktorá svoju myšlienku zdieľa po celom svete.

Nie vždy má človek chuť sa s niekým rozprávať. Sú dni kedy sa na 100% venujete len sebe a ste uzavretá vo svojom svete. Vaša tvár na ľudí pôsobí veľmi uzavreto, smutne alebo dokonca nahnevane. Môžete byť akokoľvek šťastná, no vaša tvár tvrdí pravý opak. Neuvedomujete si to, kým vás niekto na tento fakt neupozorní, resp. rovno vám povie, aby ste sa usmiali. Váš uprený a mrzutý pohľad môže byť spôsobený napríklad tým, že sa na niečo sústredíte alebo nad niečím premýšľate. Niekedy sa ale naozaj môže sa stať, že ste smutná a ľudia vám aj tak budú neustále hovoriť, aby ste sa usmiali. V tomto prípade tomu veľmi nepomôžu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Catcalls of London (@catcallsofldn) on

A práve toto je problém, s ktorým bojujete. Prečo by ľudia nemohli chodiť po ulici bez toho, aby sa od ucha k uchu nesmiali? Popravde, nikto tak po ulici nechodí. Ak by ste to aj skúsili, je dosť pravdepodobné, že sa vás ľudia budú pýtať nato, čo vám je a prečo sa tak smejete. „Nedávno som si bola vyraziť s kamarátkami na drink. Objednala som prvé kolo a keď som ho išla zaplatiť, barman ma šokoval. Išla som platiť a on odo mňa odtiahol platobný terminál. Povedal mi, že môžem zaplatiť len ak sa usmejem. Myslel to seriózne vážne,“ povedala jedna z opýtaných. V tej chvíli som nevedela, ako mám reagovať tak som sa len usmiala a šla preč. „Keď som sa neskôr o tom bavila s priateľmi povedali mi, že je to príjemné a dokáže to povzbudiť deň,“ dodala.

Nie je však vhodné rozprávať ľuďom, ktorých nepoznáte, aby sa usmievali keď neviete o ich živote nič. Mnohí muži, ktorí toto ženám hovoria, by si to nedovolili napríklad na mužov rovnakého veku. Tvár, ktorú máte je vaša a preto by žiadny cudzinec nemal hovoriť, aby ste sa usmiali keď nevie, čo sa s vami deje. Ak sa chcete usmiať, usmejte sa. Ak chcete byť smutná, buďte smutná. Buďte také, aké chcete byť, pretože je to vaša tvár, váš život, vaša osobnosť. Na Instagrame je založená kampaň proti obťažovaniu žien na ulici. Kampaň založila Farah Beni a volá sa Catcalls of London.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Catcalls of London (@catcallsofldn) on

„Od žien sa neustále vyžaduje úsmev. Hovoria muži mužom len tak na ulici, aby sa usmiali? Aké sú zámery mužov, ktorí pokrikujú na ženy? Budú potom vyzerať krajšie a prístupnejšie? Pochybujem, že to má niečo spoločné s tým, aby som mala lepšiu náladu. Chcú, aby som zmenila svoje správanie tak, aby vyhovovala ich ideálom,“ zdieľala na sociálnych sieťach autorka skupiny. Farah sa zdôverila, že dostala viac ako 3000 upozornení na takéto situácie. Fakt, ktorý však zistila ju veľmi prekvapil. 72% upozornení pochádzalo od dievčat mladších ako 16 rokov. Necelých 60% z nich bolo oblečených v školských uniformách. A to najsmutnejšie na tom je, že 100% takýchto nepríjemných poznámok povedali dospelí chlapi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Catcalls of London (@catcallsofldn) on

Je možné, že pri mladších dievčatách, ktoré sa veľmi často usmievajú na cudzích mužov môžu byť tieto narážky oveľa viac vulgárnejšie. Je čas proti tomu bojovať a nerobiť zo seba len obete.

unilad.co.uk

Najnovšie články