Už len dívanie sa na stromy nás robí šťastnejšími. Všetky pozitívne účinky zelene vás prekvapia

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Vo všeobecnosti je známe, že pobyt v prírode má skutočne pozitívny vplyv na psychiku človeka. V lese jednoducho čas plynie úplne inak a pokiaľ nemáte silnú alergiu, domov sa vrátite s novou energiou. Podľa Sciencealert práve stromy zlepšujú mentálne zdravie, a to nielen v lese.

Článok pokračuje pod videom ↓

Wales, Sydney, ale aj iné mestá majú za cieľ priniesť viac zelene do miest. Práve kvôli najnovšej štúdii, ktorá ukázala, že zeleň je dobrá pre naše duševné zdravie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa National Destinations (@nationaldestinations),

Viac stromov a menej trávy

Podľa štúdie na zeleni skutočne záleží. Podľa výsledkov štúdie dospelí ľudia, ktorí majú viac ako 30 % zelene v susedstve trpia depresiami o 31 % menej ako ľudia, ktorí prírodou obklopení nie sú. Taktiež zistili, že práve mentálne zdravie ľudí, ktorí nie sú obklopení stromami, iba holou trávou, je na tom oveľa horšie. Napriek zisteniam to stále neznamená, že ľudia potrebujú viac stromov a menej trávy.

Stromy v nás evokujú väčší pokoj

Štúdie ukázali, že veľký rozdiel je hlavne vo farbe, ktorá je okolo vás. Respektíve, ide o zelenú, ktorá v mnohých ľudí evokuje príjemné pocity. Keď kráčate počas letného dňa po meste a okolo vás sú samé vyschnuté stromy a trávy a zrazu uvidíte cestu, kde je naopak všetko zelené, sami sa začnete cítiť uvoľnenejšie a pocítite nával úľavy. Štúdia ukázala, že sú to práve stromy, ktoré počas letných dní prinášajú úľavu už len tým, že sa na ne pozriete.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marian (@photography_by_marianschepens),

Ak si chcete oddýchnuť, choďte do lesa

Pri pohľade na sviežu zelenú farbu, počutí šušťania listov a cítenie vôní však začnete pociťovať rozptýlenie a úľavu od všetkého, čo vás stresovalo a na čo ste nevedeli prestať myslieť. Prechádzky „zeleným priestorom“ majú podľa zistení Sciencedirect znižovať krvný tlak, zlepšovať pamäť, zmierňovať úzkosti a zlepšovať duševnú pohodu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrey (@astrigalev),

Zelená je správna voľba

Aj keď výskum sa zameriaval hlavne na stromy a vychádzal z toho, že neboli dokázané žiadne pozitívne účinky z oblastí zarastenej a nezarastenej trávou, neznamená to, že tráva je pre duševné zdravie zlá. Napriek tomu, práve stromy vplývajú na mentálne zdravie oveľa lepšie a účinnejšie, a to teda hlavne v prípade, že sú zelenej farby, ktorá má zo psychologického hľadiska skutočne veľmi upokojujúce účinky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @marthe_traeland,

Ak práve trpíte rôznymi psychickými problémami, možno práve cesta do prírody, kde môžete len tak sedieť medzi stromami bude práve to, čo vám pomôže viac, ako by ste čakali.