Za veľkonočný nákup si poriadne priplatíme. V roku 2022 sme za rovnaké potraviny zaplatili o desiatky eur menej

SITA

Foto: TASR

Za veľkonočný nákup vybraných potravín si tento rok Slováci priplatia približne 30 %. „Dnes za uvedený nákup potravín zaplatíme zhruba 95 eur, vlani nás ale tento istý nákup vyšiel 73 eur,“ skonštatovala analytička 365.bank Jana Glasová.

Aj analytička Wood & Company Eva Sadovská uviedla, že tohtoročné veľkonočné sviatky nás vyjdú podstatne drahšie ako pred rokom. Najvýraznejší medziročný nárast vo februári zaznamenali podľa údajov Štatistického úradu SR slepačie vajcia, a to až o 81 %.

Toto sú potraviny, ktoré oôjdu hore

„Nasleduje cukor, kryštálový aj práškový, ktorý je drahší ako vlani o 67 až 74 %. Cenový rast vyšší ako 50 % dosiahli ešte zemiaky, cibuľa a rastlinný olej,“ vymenúva Glasová. Pšeničná múka je oproti vlaňajšku drahšia o 44 %, cestoviny o 38 %, rožky o 35 % a chlieb zhruba o 30 %. Výraznému zdražovaniu čelia podľa analytičky aj mliečne výrobky.

Foto: Wilfredo Rafael Rodriguez Hernandez, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Čo sa týka mäsa a mäsových výrobkov, tak najvýraznejší nárast ceny si pripísalo kurča, a to o 38 %. Kuracie prsia zdraželi o niečo miernejšie, a to o 29 %. Bravčové mäso je medziročne drahšie o 27 až 36 %. Ceny šunky, salámy a klobás sú vyššie približne o 30 %. No a hovädzie mäso si pripisuje zvýšenie ceny o 24 až 27 %.

Cena nákupu išla hore

„Ideálne je, ak veľkonočné výdavky Slováci vykryjú len z príjmov v danom mesiaci, prípadne z vytvorenej rezervy na udalosti, s ktorými počas roka počítate,“ odporúča Linda Valentín z Partners Group. Dodáva, že ak si počas roka vytvárame rezervu na ročné výdavky, mali by sme mať na tieto sviatky peniaze pripravené. Pokiaľ si rezervu ľudia netvoria v dostatočnej výške, je lepšie sa v určitých výdavkoch podľa odborníčky uskromniť.

Ilustračná foto: archív TASR

Je dobré vytvoriť si nákupný zoznam a plán celkových výdavkov. „Držte sa pripraveného zoznamu a vyhradeného rozpočtu. Dávajte si pozor, aby ste nepodľahli rôznym lákadlám a akciám v obchodoch,“ radí Linda Valentín. Sadovská odporúča stanoviť si maximálnu sumu, ktorú na veľkonočné nákupy môžeme minúť. Nie je podľa nej na škodu mať prehľad o cenách konkrétnych potravín. „Nikdy nenakupujte s prázdnym žalúdkom. Hladný zákazník často nakúpi aj to, čo nepotrebuje,“ varuje Sadovská.

Slováci sa uskromnia

Najnovšie články